- » Cel i zakres tematyczny czasopisma
- » Działy
- » Proces recenzji
- » Polityka Open Access
- » Indeksowanie czasopisma w bazach danych
- » Etyka czasopisma i nadużycia
Cel i zakres tematyczny czasopisma
"Polonia Sacra" publikuje artykuły, sprawozdania i recenzje z dziedziny teologii i religioznawstwa. Redakcja przyjmuje jedynie niepublikowane dotąd teksty, zredagowane zgodnie z wytycznymi zamieszczonymi na stronie internetowej Wydawnictwa Naukowego UPJP2 w pozycji „Wytyczne dla autorów”.
Streszczenia są dostępne online w międzynarodowej bazie danych: The Central European Journal of Social Sciences and Humanities.
Działy
Artykuły tematyczne
![]() |
![]() |
![]() |
Poszukiwania teologiczne
![]() |
![]() |
![]() |
Artykuły
![]() |
![]() |
![]() |
Sprawozdania i recenzje
![]() |
![]() |
![]() |
Proces recenzji
Artykuły przesłane do publikacji podlegają ocenie dwóch niezależnych recenzentów spoza jednostki naukowej autora według procedury, w której autorzy i recenzenci nie znają swoich tożsamości (double-blind review process). Kryterium recenzji poza metodologiczną i merytoryczną poprawnością jest oryginalność koncepcji i wkład w rozwój nauk teologicznych.
Polityka Open Access
Czasopismo ukazuje się w wolnym dostępie (open access). Oznacza to, że cała zawartość czasopisma jest dostępna nieodpłatnie dla użytkowników, w tym instytucji. Użytkownicy mogą czytać, pobierać, kopiować, rozpowszechniać, drukować, przeszukiwać pełen tekst każdego z artykułów, jak również publikować do niego odnośniki bez uzyskiwania zgody wydawcy czy autora.
Politykę otwartości wydawcy można sprawdzić w serwisie Sherpa/RoMEO.
Indeksowanie czasopisma w bazach danych
Czasopismo jest indeksowane w międzynarodowych bazach danych:
- The Central European Journal of Social Sciences and Humanities (CEJSH, cejsh.icm.edu.pl),
- Central and Eastern European Online Library (CEEOL, ceeol.com),
- IC Journals Master List (https://journals.indexcopernicus.com/search/journal/issue?issueId=220574&journalId=27873),
- ERIH PLUS (https://dbh.nsd.uib.no/publiseringskanaler/erihplus/periodical/info?id=486839).
- Polish Scientific and Professional Electronic Journals Arianta (https://arianta.pl/#/czasopismo/12327).
- Polska Bibliografia Naukowa PBN (https://pbn.nauka.gov.pl/core/#/journal/view/5e6f7d52878c28514547a2ba/current).
Etyka czasopisma i nadużycia
Aby przeciwdziałać przypadkom „ghostwriting” i „guest authorship”, redakcja wymaga ujawnienia wkładu poszczególnych autorów w powstanie publikacji, w szczególności autorstwa koncepcji, założeń, metod i poszczególnych fragmentów tekstu. Konieczne jest również informowanie redakcji o źródłach finansowania publikacji. Ponieważ „ghostwriting” i „guest authorship” stanowią przejawy nierzetelności naukowej, autorzy artykułów proszeni są o składanie w redakcji deklaracji dotyczących wkładu merytorycznego i finansowego podmiotów przyczyniających się do powstania publikacji.
W przypadku wykrycia nadużycia lub nierzetelności po stronie autorów lub recenzentów zespół redakcyjny czasopisma postępuje zgodnie z zasadami etyki publikacyjnej i stosuje procedury ujęte w diagramach Committee on Publication Ethics (COPE).