Rola pracownika socjalnego w pomocy pacjentom hospicyjnym i ich rodzinom
DOI:
https://doi.org/10.15633/ssc.1608Słowa kluczowe:
pomoc, pracownik socjalny, rodzina, opiekaAbstrakt
W artykule autor zajmuje się kwestią roli pracownika socjalnego w procesie pomocy pacjentom hospicyjnym i ich rodzinom. Pacjenci podlegający opiece paliatywno‑hospicyjnej wymagają wszechstronnej pomocy i pracy wielu osób. W jej całokształcie znajdują się pracownicy socjalni, którzy rozwiązują wiele problemów chorego i jego otoczenia – w domowej opiece paliatywno‑hospicyjnej nad dorosłymi, dziećmi i w opiece stacjonarnej. Uczestnictwo pracownika socjalnego w ruchu hospicyjnym jest wyrazem humanizacji medycyny. Osoba wykonująca tę pracę zobowiązana jest dysponować wiedzą z zakresu różnych dziedzin nauki – socjologii, psychologii, pedagogiki, podstaw prawa i medycyny. Autor przypomina w artykule, że pracownik socjalny musi być ekspertem socjalno‑prawnym i terapeutą socjalnym.Bibliografia
Benedykt XVI, Encyklika Deus caritas est.
Daszkowska J. Zadania pracownia socjalnego w zakresie poprawy jakości życia osób nieuleczalnie chorych w ramach domowej opieki paliatywno‑hospicyjnej, [w:] Opieka i pomoc społeczna wobec wyzwań współczesności, red. W. Walc, B. Szluz, I. Marczykowska, Rzeszów 2008, s. 323–325.
Franciszek, Adhortacja apostolska Evangelii gaudium.
Franciszek, Bądźmy opiekunami stworzenia. Msza św. na rozpoczęcie posługi Piotrowej (19.03.2013), „L’Osservatore Romano” 5 (2013), s. 18.
Franciszek, Najcięższą chorobą, na jaką są narażone osoby starsze, jest opuszczenie. Przesłanie z okazji 20-lecia Papieskiej Akademii Pro Vita (19.02.2014), „L’Osservatore Romano” 3–4 (2014), s. 21.
Grądalski T., Opieka hospicyjna w domu chorego, Wykład wygłoszony w trakcie I Spotkań Otwartych UNICORN 2002 – Żyj z chorobą nowotworową, w Krakowie 9 marca 2002 roku, http://www.unicorn.org.pl/konferencje/artykuly/hospicjum.htm [20.12.2012].
Jelinkova K., Socialni prace ve zdravotnickem tymu, „Sestra” 12 (2022) 1, s. 25.
Nęcek R., Od kapłaństwa do społeczeństwa. Wybrane kwestie z nauki społecznej papieża Franciszka, Kraków 2014.
Nęcek R., Pomoc społeczna elementem systemu zabezpieczenia społecznego, „Studia z Zakresu Prawa Pracy i Polityki Społecznej” 2013, s. 587.
Vorlicek J., Adam Z., Pospisilova Y., Paliativní medicína, wyd. 2, Praha 2004, s. 540.
Wesołowska I., Makowska M., Sytuacja socjalna pacjentów Kliniki Opieki Paliatywnej w Poznaniu – przegląd typowych problemów. Rola pracownika socjalnego w opiece paliatywnej, „Nowa Medycyna” 1 (2000); www.czytelniamedyczna.pl [20.11.2012].
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Autorzy publikujący w czasopiśmie udzielają jego wydawcy zgody o następującej treści:
- Autor zachowuje autorskie prawa majątkowe do utworu, a jednocześnie udziela wydawcy czasopisma zgody na jego pierwszą publikację w wersji drukowanej i wersji online na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe oraz zgody na wykonywanie opracowań, w tym przekładów.
- Autor ma możliwość udzielania zgody niewyłącznej na opublikowanie utworu w wersji, która ukazała się w czasopiśmie (np. zamieszczenia go w repozytorium instytucjonalnym lub opublikowania w książce), wraz z informacją o jego pierwszej publikacji w czasopiśmie.
- Autor może umieścić swój utwór online (np. w repozytorium instytucjonalnym lub na swojej stronie internetowej) jeszcze przed zgłoszeniem utworu do czasopisma.