Rodzina Szkół Tischnerowskich – geneza i historia
DOI:
https://doi.org/10.15633/ssc.3802Słowa kluczowe:
Józef Tischner, filozofia, Rodzina Szkół Tischnerowskich, historia, edukacjaAbstrakt
Rodzina Szkół Tischnerowskich – geneza i historia. Dziedzictwo myśli i działań wybitego polskiego filozofa Józefa Tischnera jest nie tylko przedmiotem badań naukowych i pogłębionej filozoficznej recepcji, ale także znajduje praktyczne zastosowanie w wielu wydarzeniach stałych i okazjonalnych poświęconych społecznemu wymiarowi jego myśli. Szczególnym fenomenem są jednak Szkoły Tischnerowskie, które tworzą tzw. Rodzinę Tischnerowską. Mają one mocne więzi, własne zwyczaje i nawet obrzędy, jak choćby ten specjalny przyjęcia do swego grona. Powstały one jako dziedzictwo wybitnego księdza i filozofa. Są one też hołdem złożonym mu pośmiertnie. To w nich kontynuuje się jego myśl i pogłębia jego filozofię. Celem niniejszego artykułu jest pokazanie genezy i historii Rodziny Szkół Tischnerowskich.
Bibliografia
„Drogami Tischnera” 2002 nr 1/2 z grudnia.
„Drogami Tischnera” 2003 nr 3.
„Drogami Tischnera” 2003 nr 4.
„Drogami Tischnera” 2004 nr 5.
„Drogami Tischnera” 2010, wydanie specjalne w 10 rocznicę śmierci księdza Józefa Tischnera.
Dokumenty i zapiski z wydarzeń Kazimierza Tischnera, archiwum prywatne.
Kronika Szkół Tischnerowskich prowadzona przez Kazimierza Tischnera, archiwum prywatne.
Wywiad własny z Kazimierzem Tischnerem, 20 grudnia 2018 roku, Łopuszna.
Zdarzyło się w 2006 roku, „Drogami Tischnera” 2006 nr 7.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Autorzy publikujący w czasopiśmie udzielają jego wydawcy zgody o następującej treści:
- Autor zachowuje autorskie prawa majątkowe do utworu, a jednocześnie udziela wydawcy czasopisma zgody na jego pierwszą publikację w wersji drukowanej i wersji online na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe oraz zgody na wykonywanie opracowań, w tym przekładów.
- Autor ma możliwość udzielania zgody niewyłącznej na opublikowanie utworu w wersji, która ukazała się w czasopiśmie (np. zamieszczenia go w repozytorium instytucjonalnym lub opublikowania w książce), wraz z informacją o jego pierwszej publikacji w czasopiśmie.
- Autor może umieścić swój utwór online (np. w repozytorium instytucjonalnym lub na swojej stronie internetowej) jeszcze przed zgłoszeniem utworu do czasopisma.