Społeczny i kulturotwórczy wymiar pielgrzymowania Jana Pawła II na przykładzie pielgrzymki do Kazachstanu
DOI:
https://doi.org/10.15633/ssc.767Słowa kluczowe:
kultura, jedność, wolność, prawa człowieka, wolność religijnaAbstrakt
Pielgrzymowanie Jana Pawła II było świadectwem wiary i ukazaniem wolności zwłaszcza religijnej oraz wartości kultury narodów, które nawiedzał. Podstawowym tematem pielgrzymek były prawa człowieka. Podczas pielgrzymki do Kazachstanu we wrześniu 2001 roku papież wyraził swoją solidarność z narodem kazachskim i jego bogatą kulturą. Przyjechał do tego kraju jako apostoł Chrystusa i z duszpasterską troską mówił o istotnych sprawach dotyczących Kościoła i społeczeństwa w Kazachstanie. Wielokrotnie podkreślał fundamentalne znaczenie kultury i potrzebę poszanowania ludzkiej godności oraz wolności sumienia i wyznania. Ukazał wielką siłę, która płynie z wiary i podkreślał, że nie można ulec terrorowi, złu i nienawiści. Wezwał do troski o kulturę i jedności wspólnoty narodów zamieszkujących Kazachstan. Zwrócił się także do młodych, by nie zapomnieli o znaczeniu wiary w życiu człowieka. Przywołując postać sługi Bożego ks. Władysława Bukowińskiego, Jan Paweł II ukazał wielką wartość jego świadectwa wierności Bogu, Kościołowi. Poprzez swoje słowo i spotkania papież podniósł naród kazachski na duchu, umocnił go w wierze i wlał w jego serca nadzieję na rozwój materialny i kulturalny. Zapewnił o swojej jedności z nim i nieustannej za niego modlitwie.Bibliografia
Bukowiński W., Wybór wspomnień i informacji dla moich przyjaciół, oprac. J. Nowak, Kraków 2007.
Dobrzyński A., Teologia ewangelizacji w nauczaniu Jana Pawła II w Ameryce Łacińskiej w 1979 r., „Studia Gnesnensia” t. XXIII (2009), s. 163–184.
Lecomte B., Pasterz, tłum. M. Romanek, Kraków 2006.
Łabenda M., Język kazachski, Warszawa 2000.
Osiak M., Czynniki warunkujące rozwój turystyki w Republice Kazachstanu, www.pl.scribd.com/doc/100942786/Czynniki-warunkuj%C4%85ce-rozwoj-turystyki-w-Republice-Kazachstanu (20.12.2013).
Peta T., Kościół w stepie wzrasta na łzach i krwi męczenników, [w:] W stepie dalekim. Polacy w Kazachstanie, red. M. Gawęcki, J. Jaskulski, Poznań–Ałmaty 2006–2007, s. 178–191.
Podróż apostolska Ojca świętego do Kazachstanu i Armenii, „L’Osservatore Romano” (2001) 10–11, s. 14–26.
Szczęsny A., Dzieje Kościoła w Kazachstanie i Azji Środkowej, Gniezno 2012.
Weigel G., Świadek nadziei. Biografia papieża Jana Pawła II, Kraków 2000.
Wezwani do zwycięstwa mocą miłości, Jana Pawła II teksty o Bożym miłosierdziu wygłoszone w czasie pielgrzymek do Ojczyzny, wyd. uzupełnione, wybrał i oprac. J. Nowak, Kraków 2006.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2015 Jan Nowak

Praca jest udostępniana na licencji Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 3.0 Unported License.
Autorzy publikujący w czasopiśmie udzielają jego wydawcy zgody o następującej treści:
- Autor zachowuje autorskie prawa majątkowe do utworu, a jednocześnie udziela wydawcy czasopisma zgody na jego pierwszą publikację w wersji drukowanej i wersji online na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe oraz zgody na wykonywanie opracowań, w tym przekładów.
- Autor ma możliwość udzielania zgody niewyłącznej na opublikowanie utworu w wersji, która ukazała się w czasopiśmie (np. zamieszczenia go w repozytorium instytucjonalnym lub opublikowania w książce), wraz z informacją o jego pierwszej publikacji w czasopiśmie.
- Autor może umieścić swój utwór online (np. w repozytorium instytucjonalnym lub na swojej stronie internetowej) jeszcze przed zgłoszeniem utworu do czasopisma.