Deklarowane zainteresowania uczniów gimnazjum ze względu na wybór dalszego kierunku kształcenia.
DOI:
https://doi.org/10.15633/ssc.1877Słowa kluczowe:
zainteresowania zawodowe, doradztwo zawodowe, młodzież gimnazjalnaAbstrakt
W pracy przedstawiono wyniki badań dotyczących deklarowanych zainteresowań gimnazjalistów uporządkowanych według kategorii zainteresowań, które wyłaniają się z odmiennych czynności zawodowych. Badania zostały przeprowadzone w gimnazjum integracyjnym mieszczącym się na terenie województwa małopolskiego. Jako metodę badawczą zastosowano sondaż diagnostyczny. W ramach przyjętej metody posłużono się tzw. kartą zainteresowań. Dla ogółu uczniów deklarowane wskaźniki zainteresowań technicznych i biologicznych osiągnęły wysokie wartości, co zaobserwowano szczególnie wśród chłopców. Zaobserwowano również znaczny odsetek uczniów niewykazujących gotowości do podjęcia pierwszych decyzji zawodowych. Uważamy, że takie postawy stanowią wyraźne wskazanie do pracy dla doradców zawodowych działających w obszarze trzeciego etapu edukacyjnego.Bibliografia
Bartosz B., Poradnik metodyczny dla nauczycieli, pedagogów i doradców zawodowych, Lubań 2011.
Czarnecki K., Ukierunkowanie zawodowe człowieka, Katowice 1981.
Czarnecki K., Profesjologia: nauka o zawodowym rozwoju człowieka, Sosnowiec 2010.
Czarnecki K., Karaś S., Profesjologia w zarysie (rozwój zawodowy człowieka), Radom 1996.
Gurycka A., Zainteresowania, [w:] Encyklopedia psychologii, red. W. Szewczuk, Warszawa 1998, s. 1080.
Gurycka A., Rozwój i kształtowanie zainteresowań, Warszawa 1989.
Krawczyk L., Kulpa A., Maicka M., Orientacja zawodowa. Przewodnik nauczyciela gimnazjum i szkoły podstawowej, Warszawa–Łódź 1999.
Nowacki T. W., Zawodoznawstwo, Radom 1999.
Super D. E., Psychologia zainteresowań, Warszawa 1972.
Wiatrowski Z., Rozwój zawodowy, [w:] Encyklopedia pedagogiczna XXI wieku, t. 5, red. T. Pilch, Warszawa 2006, s. 211–220.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Autorzy publikujący w czasopiśmie udzielają jego wydawcy zgody o następującej treści:
- Autor zachowuje autorskie prawa majątkowe do utworu, a jednocześnie udziela wydawcy czasopisma zgody na jego pierwszą publikację w wersji drukowanej i wersji online na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe oraz zgody na wykonywanie opracowań, w tym przekładów.
- Autor ma możliwość udzielania zgody niewyłącznej na opublikowanie utworu w wersji, która ukazała się w czasopiśmie (np. zamieszczenia go w repozytorium instytucjonalnym lub opublikowania w książce), wraz z informacją o jego pierwszej publikacji w czasopiśmie.
- Autor może umieścić swój utwór online (np. w repozytorium instytucjonalnym lub na swojej stronie internetowej) jeszcze przed zgłoszeniem utworu do czasopisma.