Tożsamość człowieka w pedagogicznym kontekście nowoczesnych technologii mass mediów
DOI:
https://doi.org/10.15633/ssc.1999Słowa kluczowe:
mass media, kultura, społeczeństwo, wychowanieAbstrakt
Współczesne media stały się zjawiskiem masowym i wszechobecnym, dlatego wywierają wpływ na percepcję świata przez widzów oraz sprzyjają tworzeniu nowego kulturowego obrazu rzeczywistości. Jednocześnie widz – odbiorca, staje się również kreatorem tejże rzeczywistości. W kontekście oceny roli mediów nasuwa się jednak pytanie, czy człowiek w świecie wszechobecnego „nadzoru” mediów może być wolny i zachować atrybuty podmiotowego istnienia, w tym swojej wolności? W kontekście współczesnej socjalizacji, zwłaszcza młodego pokolenia, która przebiega zupełnie inaczej niż dawniej, zasadne wydaje się zadawanie wciąż na nowo pytania o to, w jaki sposób dzisiejsze mass media kształtują tożsamość człowieka i na nią wpływają. Wcześniej człowiek otrzymywał wzory kultury w kręgu najbliższego otoczenia, jakie stanowiła dla niego rodzina czy wspólnota narodowa. Współczesne systemy informacyjne porównuje się często do sił natury, które nadają nowy kształt społeczeństwu. Z punktu widzenia pedagogiki najistotniejszym elementem jest jednak działanie nad wykryciem i przeciwdziałaniem błędom niewłaściwego korzystania z mass mediów. Chodzi więc o przygotowanie człowieka do ich odbioru, ale również właściwego współtworzenia.Bibliografia
Czubkowska S., Homo sapiens, homo ludens, homo fejsbukus, http://biznes.interia.pl/wiadomosci/news/homo‑sapiens‑homo‑ludens‑homo‑fejsbukus,1889377,4199 (25.05.2016).
Daniluk M., Zaciera się różnica pomiędzy telewizją a internetem, http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/zaciera‑sie‑roznica‑pomiedzy‑telewizja‑a‑internetem, zob. także, http://www.interactcongress.eu/index.html (25.05.2016).
Sobór Watykański II, Deklaracja o wychowaniu chrześcijańskim Gravissimum educationis.
Dijk v. J., Społeczne aspekty nowych mediów, przekł. J. Konieczny, Warszawa 2010.
Goban‑Klas T., Cywilizacja medialna. Geneza, ewolucja, eksplozja, Warszawa 2005.
Grzywak‑Kaczyńska M., Trud rozwoju, Warszawa 1988.
Fedorowicz A., Wyznawcy logo, „Focus” 17.09.2011, s. 67–69.
Friedman T. L., Lexus i drzewo oliwne. Zrozumieć globalizację, przeł. T. Hornowski, Poznań 2001.
Hejnicka‑Bezwińska T., Pedagogika ogólna, Warszawa 2008.
Iwanicka A., Kompetencje medialne a przyszłość zawodowa pokolenia Google, w: Kultura mediów, ciało i tożsamość – konteksty socjalizacyjne i edukacyjne, red. W. Jakubowski, S. Jaskulska, Kraków 2011, s. 165–175.
Jakubowski W., Media, tożsamość i edukacja, w: Kultura mediów, ciało i tożsamość – konteksty socjalizacyjne i edukacyjne, red. W. Jakubowski, S. Jaskulska, Kraków 2011, s. 15–31.
Jankowski D., Pedagogika kultury. Studia i koncepcja, Kraków 2006.
Jaskulska S., Wychowanie instant. Na przykładzie programu telewizyjnego „Superniania”, w: Kultura mediów, ciało i tożsamość – konteksty socjalizacyjne i edukacyjne, red. W. Jakubowski, S. Jaskulska, Kraków 2011, s. 33–41.
Kłosowska A., Kultura masowa, Warszawa 1980.
Mastalski J., Chrześcijanin wobec agresji w rodzinie, Kraków 2006.
Mistewicz E., Marketing narracyjny. Jak budować historie, które sprzedają, Gliwice 2011.
Strykowski W., Kompetencje medialne: pojęcia, obszary, formy kształcenia, w: Kompetencje medialne społeczeństwa wiedzy. Media a edukacja, red. W. Strykowski, W. Skrzydlewski, Poznań 2004, s. 31–40.
Tyszka Z., Rodzina w świecie współczesnym – jej znaczenie dla jednostki i społeczeństwa, w: Pedagogika społeczna. Człowiek w zmieniającym się świecie, red. T. Pilch, I. Lepalczyk, Warszawa 1995, s. 137–154.
Sanchez Cordero Y. M., Generacion Y, http://www.desdecuba.com/generaciony_pl/ (09.06.2016).
Wasilewski J., Retoryka dominacji, Warszawa 2006.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Twórca oświadcza, że służą mu prawa autorskie do utworu i że nie są ograniczone w zakresie objętym niniejszym oświadczeniem oraz że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza praw autorskich innych osób.
Twórca zezwala Uniwersytetowi Papieskiemu Jana Pawła II w Krakowie na nieodpłatne, niewyłączne i nieograniczone w czasie korzystanie z utworu, to jest:
- utrwalanie i zwielokrotnianie: wytwarzanie egzemplarzy utworu techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;
- obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których utwór utrwalono (wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy, publiczne wystawienie, wyświetlenie, a także publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym);
- włączenie utworu w skład utworu zbiorowego;
- udzielanie przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie sublicencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie udostępnia utwór na Platformie Czasopism należącej do uczelni, na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska. Tym samym uprawnia wszystkich zainteresowanych do korzystania z utworu pod następującymi warunkami:
- zostanie podany autor i tytuł utworu,
- zostanie podane miejsce publikacji (tytuł czasopisma i adres internetowy do oryginalnie opublikowanego utworu),
- utwór będzie dystrybuowany w sposób niekomercyjny,
- nie będą tworzone utwory zależne.