Religijność osób starszych w Polsce. Wyniki badań statystycznych
DOI:
https://doi.org/10.15633/ssc.2464Słowa kluczowe:
religijność, osoby starsze, duchowość, religia, Kościół katolicki, badania statystyczneAbstrakt
Religijność osób starszych jest zjawiskiem powszechnym, szczególnie widocznym w Polsce. Ludzie starsi odnajdują w religii i jej praktykowaniu źródło swojego życia duchowego i fundament sensu życia. Zaspokajanie tych potrzeb osób starszych jest nie tylko wyrazem szacunku dla godności człowieka, ale jest zadaniem społecznym dla państwa, społeczeństwa, rodzin, wspólnot religijnych i Kościoła. Celem niniejszego opracowania jest próba odpowiedzi na pytanie o poziom i zróżnicowanie religijności osób starszych w Polsce. Cel ten zostanie zrealizowany przy wykorzystaniu danych statystycznych pochodzących z badań polskiej statystyki publicznej oraz międzynarodowego badania European Social Survey. Badania te pozwalają odpowiedzieć tylko częściowo na sformułowane powyżej pytania badawcze.Bibliografia
Adamski F., Socjologia religii – wybór tekstów, Kraków 1984.
Adamski F., Socjologia religii. Wprowadzenie, w: Socjologia religii, red. F. Adamski, Kraków 2011, s. 5–13.
Św. Augustyn, O wierze prawdziwej, w: Dialogi i pisma filozoficzne, tłum. D. Turkowska, J. Ptaszyński, M. Maykowska, Warszawa 1954, L V, 111.
Chlewiński Z., Dojrzałość, osobowość, sumienie, religijność, Poznań 1991.
Cycero, O naturze bogów, w: Pisma filozoficzne, t. 2, przeł. W. Kornatowski, Warszawa 1960,
Durkheim É., Elementarne formy życia religijnego, w: Socjologia religii, red. F. Adamski, Kraków 2011, s. 15–22.
Golan Z., Pojęcie religijności, w: Podstawowe zagadnienia psychologii religii, red. S. Głaz, Kraków 2006, s. 71–79.
GUS, Jakość życia w Polsce. Wyniki badania spójności społecznej, Warszawa 2017.
Krok D., Religijność a duchowość – różnice i podobieństwa z perspektywy psychologii religii, „Polskie Forum Psychologiczne” 14 (2009) 1, s. 126–141.
Kuczkowski S., Psychologia religii, Kraków 1993.
Lang W., Prawo i moralność, Warszawa 1989.
Pettet J. R., Approaching spirituals problems in psychotherapy: A conceptual framework, „Journal of Psychotherapy Practice and Research” 3 (1994), s. 237–245.
Pikuła N., Senior w przestrzeni społecznej, Warszawa 2013.
Szostak B., Zjawisko religijności w psychologii, „Warszawskie Studia Pastoralne” (2010) 12, s. 135–146.
Zych A., Słownik gerontologii społecznej, Warszawa 2001.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Twórca oświadcza, że służą mu prawa autorskie do utworu i że nie są ograniczone w zakresie objętym niniejszym oświadczeniem oraz że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza praw autorskich innych osób.
Twórca zezwala Uniwersytetowi Papieskiemu Jana Pawła II w Krakowie na nieodpłatne, niewyłączne i nieograniczone w czasie korzystanie z utworu, to jest:
- utrwalanie i zwielokrotnianie: wytwarzanie egzemplarzy utworu techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;
- obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których utwór utrwalono (wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy, publiczne wystawienie, wyświetlenie, a także publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym);
- włączenie utworu w skład utworu zbiorowego;
- udzielanie przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie sublicencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie udostępnia utwór na Platformie Czasopism należącej do uczelni, na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska. Tym samym uprawnia wszystkich zainteresowanych do korzystania z utworu pod następującymi warunkami:
- zostanie podany autor i tytuł utworu,
- zostanie podane miejsce publikacji (tytuł czasopisma i adres internetowy do oryginalnie opublikowanego utworu),
- utwór będzie dystrybuowany w sposób niekomercyjny,
- nie będą tworzone utwory zależne.