Centrum Wsparcia Osób Starszych w Miechowie jako innowacyjne działanie samorządu na rzecz osób starszych
DOI:
https://doi.org/10.15633/ssc.2600Słowa kluczowe:
senior, polityka senioralna, wsparcie osób starszych w miejscu zamieszkaniaAbstrakt
Centrum Wsparcia Osób Starszych w Miechowie jako innowacyjne działanie samorządu na rzecz osób starszych. Samorządy w całej Polsce coraz częściej podejmują działania na rzecz wspierania osób starszych. Podyktowane jest to przede wszystkim danymi demograficznymi, w związku z szybko starzejącym się społeczeństwem. Oprócz wsparcia instytucjonalnego, oferowanego przez ośrodki pomocy społecznej, jednym z rozwiązań może być powołanie Centrum Wsparcia Osób Starszych przy urzędzie. Takie rozwiązanie wprowadziła Gmina Miechów (województwo małopolskie). Analizując działanie Centrum po 2 latach istnienia, podjęto próbę opisania kilku działań, które mogą być wykorzystane w innych gminach.
Bibliografia
Szatur-Jaworska B., Zasady polityk publicznych w starzejących się społeczeństwach, w: Strategie działania w starzejącym się społeczeństwie. Tezy i rekomendacje, red. S. Trociuk, Warszawa 2013, s. 9–16.
Marcjanik M., Językowy obraz osoby starej, w: O sposobach mówienia o starości, red. B. Szatur-Jaworska, Warszawa 2014, s. 11–17.
Wasylewski R., Lokalna polityka społeczna, w: Polityka społeczna, red. E. Rydlewska, Warszawa 2007, s. 351–360.
Szarota Z., Społeczno-demograficzne aspekty starzenia się społeczeństwa, w: Starość. Między diagnozą a działaniem, red. R. J. Kijak, Z. Szarota, Warszawa 2013, s. 5–17.
www.elblag.eu (1.12.2017).
www.e.org.pl (10.09.2017).
www.miechow.eu (10.09.2017).
www.miechowski.pl.
www.rpo.gov.pl (10.09.2017).
www.sieciwsparcia.pl (10.09.2017).
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Autorzy publikujący w czasopiśmie udzielają jego wydawcy zgody o następującej treści:
- Autor zachowuje autorskie prawa majątkowe do utworu, a jednocześnie udziela wydawcy czasopisma zgody na jego pierwszą publikację w wersji drukowanej i wersji online na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe oraz zgody na wykonywanie opracowań, w tym przekładów.
- Autor ma możliwość udzielania zgody niewyłącznej na opublikowanie utworu w wersji, która ukazała się w czasopiśmie (np. zamieszczenia go w repozytorium instytucjonalnym lub opublikowania w książce), wraz z informacją o jego pierwszej publikacji w czasopiśmie.
- Autor może umieścić swój utwór online (np. w repozytorium instytucjonalnym lub na swojej stronie internetowej) jeszcze przed zgłoszeniem utworu do czasopisma.