Centrum Wsparcia Osób Starszych w Miechowie jako innowacyjne działanie samorządu na rzecz osób starszych
DOI:
https://doi.org/10.15633/ssc.2600Słowa kluczowe:
senior, polityka senioralna, wsparcie osób starszych w miejscu zamieszkaniaAbstrakt
Centrum Wsparcia Osób Starszych w Miechowie jako innowacyjne działanie samorządu na rzecz osób starszych. Samorządy w całej Polsce coraz częściej podejmują działania na rzecz wspierania osób starszych. Podyktowane jest to przede wszystkim danymi demograficznymi, w związku z szybko starzejącym się społeczeństwem. Oprócz wsparcia instytucjonalnego, oferowanego przez ośrodki pomocy społecznej, jednym z rozwiązań może być powołanie Centrum Wsparcia Osób Starszych przy urzędzie. Takie rozwiązanie wprowadziła Gmina Miechów (województwo małopolskie). Analizując działanie Centrum po 2 latach istnienia, podjęto próbę opisania kilku działań, które mogą być wykorzystane w innych gminach.
Bibliografia
Szatur-Jaworska B., Zasady polityk publicznych w starzejących się społeczeństwach, w: Strategie działania w starzejącym się społeczeństwie. Tezy i rekomendacje, red. S. Trociuk, Warszawa 2013, s. 9–16.
Marcjanik M., Językowy obraz osoby starej, w: O sposobach mówienia o starości, red. B. Szatur-Jaworska, Warszawa 2014, s. 11–17.
Wasylewski R., Lokalna polityka społeczna, w: Polityka społeczna, red. E. Rydlewska, Warszawa 2007, s. 351–360.
Szarota Z., Społeczno-demograficzne aspekty starzenia się społeczeństwa, w: Starość. Między diagnozą a działaniem, red. R. J. Kijak, Z. Szarota, Warszawa 2013, s. 5–17.
www.elblag.eu (1.12.2017).
www.e.org.pl (10.09.2017).
www.miechow.eu (10.09.2017).
www.miechowski.pl.
www.rpo.gov.pl (10.09.2017).
www.sieciwsparcia.pl (10.09.2017).
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Twórca oświadcza, że służą mu prawa autorskie do utworu i że nie są ograniczone w zakresie objętym niniejszym oświadczeniem oraz że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza praw autorskich innych osób.
Twórca zezwala Uniwersytetowi Papieskiemu Jana Pawła II w Krakowie na nieodpłatne, niewyłączne i nieograniczone w czasie korzystanie z utworu, to jest:
- utrwalanie i zwielokrotnianie: wytwarzanie egzemplarzy utworu techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;
- obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których utwór utrwalono (wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy, publiczne wystawienie, wyświetlenie, a także publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym);
- włączenie utworu w skład utworu zbiorowego;
- udzielanie przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie sublicencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie udostępnia utwór na Platformie Czasopism należącej do uczelni, na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska. Tym samym uprawnia wszystkich zainteresowanych do korzystania z utworu pod następującymi warunkami:
- zostanie podany autor i tytuł utworu,
- zostanie podane miejsce publikacji (tytuł czasopisma i adres internetowy do oryginalnie opublikowanego utworu),
- utwór będzie dystrybuowany w sposób niekomercyjny,
- nie będą tworzone utwory zależne.