Wychowanie człowieka uczciwego jako społeczna misja Kościoła w myśli błogosławionego ks. Bronisława Markiewicza (1842–1912)
DOI:
https://doi.org/10.15633/ssc.391Słowa kluczowe:
ks. Bronisław Markiewicz, wychowanie do uczciwości, społeczna misja Kościoła, życie publiczne, odpowiedzialność społecznaAbstrakt
Wychowanie do uczciwości powinno polegać na dawaniu przez katolików dobrego przykładu, budowaniu organizacji i stowarzyszeń, które w praktyce podjęłyby współodpowiedzialność za życie publiczne. Kościół był i jest nauczycielem społeczeństwa. Niniejszy artykuł ma na celu pokazanie niektórych aspektów tej współodpowiedzialności Kościoła za wychowanie społeczeństwa do uczciwości na przykładzie działalności błogosławionego ks. Bronisława Markiewicza. Ks. Markiewicz wiedział, że świadectwo życia chrześcijańskiego ma ogromną siłę i jest w stanie przebudować całe społeczeństwa. Autor pokazuje w swoim artykule, iż religia – według ks. B. Markiewicza – jest wartością, która wychowuje do uczciwości, motywuje i ubogaca osobowość człowieka, wyznacza drogę, kierunki dla wartości uniwersalnych i podstawowych, w tym także patriotycznych i obywatelskich.Pobrania
Opublikowane
2012-09-09
Numer
Dział
Dział tematyczny
Licencja
Prawa autorskie (c) 2012 Paweł Nowogórski

Praca jest udostępniana na licencji Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 3.0 Unported License.
Autorzy publikujący w czasopiśmie udzielają jego wydawcy zgody o następującej treści:
- Autor zachowuje autorskie prawa majątkowe do utworu, a jednocześnie udziela wydawcy czasopisma zgody na jego pierwszą publikację w wersji drukowanej i wersji online na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe oraz zgody na wykonywanie opracowań, w tym przekładów.
- Autor ma możliwość udzielania zgody niewyłącznej na opublikowanie utworu w wersji, która ukazała się w czasopiśmie (np. zamieszczenia go w repozytorium instytucjonalnym lub opublikowania w książce), wraz z informacją o jego pierwszej publikacji w czasopiśmie.
- Autor może umieścić swój utwór online (np. w repozytorium instytucjonalnym lub na swojej stronie internetowej) jeszcze przed zgłoszeniem utworu do czasopisma.