Historyczne konteksty etyki mediów. Edukacja dziennikarzy i czytelników przełomu XIX i XX wieku według Mariana Gawalewicza
DOI:
https://doi.org/10.15633/ssc.2605Słowa kluczowe:
historia prasy XIX wieku, odpowiedzialność dziennikarzy, Marian Gawalewicz, etyka mediówAbstrakt
Historyczne konteksty etyki mediów. Edukacja dziennikarzy i czytelników przełomu XIX i XX wieku według Mariana Gawalewicza. Artykuł zawiera interpretację i analizę powieści Gąbka. Opowieść ze wspomnień redakcyjnych Mariana Gawalewicza. Utwór ten jest przykładem troski autora o edukację dziennikarzy i czytelników prasy. Interpretacja tekstu jest umieszczona w kontekście rozwoju prasy masowej w XIX wieku oraz etycznych aspektów pracy dziennikarzy.
Bibliografia
Drożdż M., Aksjologiczne uwarunkowania prawdy, w: Prawda w mediach. Między ideałem a iluzją?, red. M. Drożdż, Tarnów 2010, s. 15–33.
Ulrich E., Gustav Freytag: Die Journalisten, http://www.eckhard-ullrich.de/jahrestage/2328-gustav-freytag-die-journalisten (5.03.2018).
Encyklopedia Teatru, http://www.encyklopediateatru.pl/osoby
Gawalewicz M., Gąbka. Opowieść ze wspomnień redakcyjnych, wyd. 2, Lwów–Poznań 1921.
Yon J. C., Les Effrontés d’Émile Augier ou la presse du second Empire à la scène, w: http://www.medias19.org/docannexe/file/3002/yon.pdf, s. 1–13 (5.03.2018).
Literatura polska. Przewodnik encyklopedyczny, red. C. Hernas, t. 2, Warszawa 1985.
Łojek J., Studia nad prasą i opinią publiczną w Królestwie Polskim 1815–1830, Warszawa 1966.
Markiewicz H., Pozytywizm, Warszawa 2002.
Sobieraj T., O prozie Mariana Gawalewicza, Poznań 1999.
Wolert W., Szkice z dziejów prasy światowej, Kraków 2005.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Twórca oświadcza, że służą mu prawa autorskie do utworu i że nie są ograniczone w zakresie objętym niniejszym oświadczeniem oraz że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza praw autorskich innych osób.
Twórca zezwala Uniwersytetowi Papieskiemu Jana Pawła II w Krakowie na nieodpłatne, niewyłączne i nieograniczone w czasie korzystanie z utworu, to jest:
- utrwalanie i zwielokrotnianie: wytwarzanie egzemplarzy utworu techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;
- obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których utwór utrwalono (wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy, publiczne wystawienie, wyświetlenie, a także publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym);
- włączenie utworu w skład utworu zbiorowego;
- udzielanie przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie sublicencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie udostępnia utwór na Platformie Czasopism należącej do uczelni, na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska. Tym samym uprawnia wszystkich zainteresowanych do korzystania z utworu pod następującymi warunkami:
- zostanie podany autor i tytuł utworu,
- zostanie podane miejsce publikacji (tytuł czasopisma i adres internetowy do oryginalnie opublikowanego utworu),
- utwór będzie dystrybuowany w sposób niekomercyjny,
- nie będą tworzone utwory zależne.