Antycypacja przemian technokulturowych w myśli José Ortegi y Gasseta
DOI:
https://doi.org/10.15633/ssc.396Słowa kluczowe:
Przemiany technokulturowe, kultura masowa, człowiek masowy, konsumpcjonizm, mediaAbstrakt
Żyjemy w czasach głębokich przemian technokulturowych, które wpływają na społeczeństwo XXI wieku. To gwałtowne przyspieszenie cywilizacyjne przewidziane zostało przez jednego z największych filozofów kultury poprzedniego stulecia Jose Ortegę y Gasseta. W swoich rozważaniach analizował on społeczną, kulturową i ekonomiczną dynamikę transformacji świata, dokonującą się za sprawą techniki oraz industrializacji. Przewidział zmiany obecne w dzisiejszej globalnej gospodarce przechodzącej z industrializmu do usieciowienia i informacjonizmu, wskazując jednocześnie na największą niedoskonałość tego świata, jaką jest kryzys tożsamości człowieka.Pobrania
Opublikowane
2012-09-09
Numer
Dział
Rozprawy, opracowania
Licencja
Prawa autorskie (c) 2012 Joanna Kuźnicka

Praca jest udostępniana na licencji Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 3.0 Unported License.
Autorzy publikujący w czasopiśmie udzielają jego wydawcy zgody o następującej treści:
- Autor zachowuje autorskie prawa majątkowe do utworu, a jednocześnie udziela wydawcy czasopisma zgody na jego pierwszą publikację w wersji drukowanej i wersji online na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe oraz zgody na wykonywanie opracowań, w tym przekładów.
- Autor ma możliwość udzielania zgody niewyłącznej na opublikowanie utworu w wersji, która ukazała się w czasopiśmie (np. zamieszczenia go w repozytorium instytucjonalnym lub opublikowania w książce), wraz z informacją o jego pierwszej publikacji w czasopiśmie.
- Autor może umieścić swój utwór online (np. w repozytorium instytucjonalnym lub na swojej stronie internetowej) jeszcze przed zgłoszeniem utworu do czasopisma.