O czasopiśmie
Cel i zakres czasopisma
„Tarnowskie Studia Teologiczne” są naukowym recenzowanym półrocznikiem wydawanym przez Wydział Teologiczny Sekcja w Tarnowie UPJPII w Krakowie. Obok rozpraw znajdują się w nim przekłady tekstów i komentarze do nich, recenzje polskich i zagranicznych publikacji.
Opłaty
Autorzy nie ponoszą żadnych opłat za zgłoszenie lub przyjęcie tekstów do publikacji w czasopiśmie.
Proces recenzji
Artykuły przesłane do publikacji podlegają ocenie dwóch niezależnych recenzentów spoza jednostki naukowej autora według procedury, w której autorzy i recenzenci nie znają swoich tożsamości (podwójnie anonimowy proces recenzji). Kryterium recenzji poza metodologiczną i merytoryczną poprawnością jest oryginalność koncepcji i wkład w rozwój nauk teologicznych.
Polityka otwartego dostępu
Czasopismo jest publikowane w trybie otwartego dostępu (natychmiastowy, darmowy dostęp) na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.
Indeksowanie czasopisma w bazach danych
Czasopismo jest indeksowane w międzynarodowych bazach danych:
- The Central European Journal of Social Sciences and Humanities (CEJSH),
- Central and Eastern European Online Library (CEEOL),
- Polish Scientific and Professional Electronic Journals Arianta,
- ERIH PLUS,
- Polska Bibliografia Naukowa (PBL),
- Biblioteka Nauki.
Etyka czasopisma i nadużycia
Aby przeciwdziałać przypadkom „ghostwriting” i „guest authorship”, redakcja wymaga ujawnienia wkładu poszczególnych autorów w powstanie publikacji, w szczególności autorstwa koncepcji, założeń, metod i poszczególnych fragmentów tekstu. Konieczne jest również informowanie redakcji o źródłach finansowania publikacji. Ponieważ „ghostwriting” i „guest authorship” stanowią przejawy nierzetelności naukowej, autorzy artykułów proszeni są o składanie w redakcji deklaracji dotyczących wkładu merytorycznego i finansowego podmiotów przyczyniających się do powstania publikacji. W przypadku wykrycia nadużycia lub nierzetelności po stronie autorów lub recenzentów zespół redakcyjny czasopisma postępuje zgodnie z zasadami etyki publikacyjnej i stosuje procedury ujęte w diagramach Committee on Publication Ethics (COPE).
Przeciwdziałanie plagiatom
Każde zgłoszenie przed procesem recenzji poddawane jest kontroli oryginalności przy użyciu Crossref Similarity Check, które jest obsługiwane przez iThenticate. Manuskrypty, w których stwierdzono plagiat, są odrzucane.
Historia czasopisma
Pierwszy numer czasopisma ukazał się w 1938 r. W latach 1938–1939 opublikowano cztery tomy pisma. Był wydawany przez Instytut Teologiczny w Tarnowie. W roku 1972 wydawanie czasopisma zostało wznowione jako rocznik, a od roku 1998 jako półrocznik. Od 2004 roku wydawane jest przez Wydział Teologiczny Sekcja w Tarnowie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
Archiwizowanie
Czasopismo korzysta z systemów LOCKSS i CLOCKSS, które umożliwiają archiwizowanie wybranych czasopism publikowanych w Internecie. Każdy zarchiwizowany artykuł jest wielokrotnie sprawdzany, a jego kopia przywracana w przypadku wystąpienia błędów lub nieciągłości danych.