O czasopiśmie

Półrocznik Folia Historica Cracoviensia to czasopismo naukowe wydawane przez Wydział Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

Czasopismo przeznaczone jest przede wszystkim dla osób zajmujących się historią, naukami o sztuce, archeologią, etnologią i antropologią kulturową, ale sięga także do dziedzin pokrewnych. Jest otwarte na interdyscyplinarne dyskusje nad problemami współczesnej humanistyki. Ukazują się zarówno numery monograficzne, jak i wielotematyczne.

Wersją referencyjną czasopisma jest publikacja online na stronie internetowej pisma. Ukazuje się również wersja tradycyjna.

Folia Historica Cracoviensia (ISSN 0867-8294 druk, ISSN 2391-6702 online) posiada Unikatowy Identyfikator Czasopisma: 200366. Zgodnie z komunikatem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 17 lipca 2023 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych w roku 2023 liczbę punktów: 100, przypisane dyscypliny naukowe: archeologia, etnologia i antropologia kulturowa, historia, nauki o sztuce. Zgodnie z komunikatem Ministra Nauki z dnia 05 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych od roku 2024 – liczbę punktów70 i przypisane dyscypliny naukowe: archeologiaetnologia i antropologia kulturowahistorianauki o sztuce.

Historia czasopisma

Folia Historica Cracoviensia zaczęło się ukazywać w 1989 r. Założycielką czasopisma była profesor Janina Bieniarzówna, pierwsza dziekan Wydziału Historii Kościoła ówczesnej Papieskiej Akademii Teologicznej. Kiedy 8 grudnia 1981 r. papież Jan Paweł II utworzył w Krakowie Papieską Akademię Teologiczną z trzema wydziałami: teologicznym, filozoficznym i historii Kościoła, to jej władze kościelne powierzyły misję zorganizowania fakultetu historii. Zadanie to realizowała jako dziekan przez trzy kolejne kadencje (do 1991 r.), a powstanie własnego czasopisma w naturalny sposób wpisało się w rozwój Wydziału. W pierwszej redakcji znaleźli się jej uczniowie o. Wiesław Franciszek Murawiec, OFM i ks. Stanisław Piech.

W pierwszym numerze, w Słowie wstępnym, prof. Bieniarzówna pisała: „Chcielibyśmy, aby na tych łamach prezentowane były studia i materiały z zakresu historii Kościoła, jego działalności misyjnej i społecznej, kultury religijnej i sztuki sakralnej, dziejów teologii, rozwoju i pracy zgromadzeń zakonnych oraz instytutów świeckich. Pragniemy, aby poczesne miejsce zajmowała tematyka zarówno polska jak i krajów sąsiednich. „Folia Historica Cracoviensia” winny jednak w sposób szczególny uwzględniać problematykę związaną z historią Kościoła Krakowskiego, do czego predysponują zarówno wyjątkowo bogate zbiory archiwalne, obejmujące tereny całej Małopolski”.

Na drugi numer czasopisma trzeba było czekać aż do 1994 r. Od tej pory Folia Historica Cracoviensia ukazuje się regularnie, najpierw jako rocznik, a od 2017 r. jako półrocznik. Obecna redakcja, nie zapominając o korzeniach czasopisma i jego pierwotnych założeniach, otwiera swoje łamy dla przedstawicieli nauk humanistycznych oraz dla prowadzących badania interdyscyplinarne uwzględniające dyscypliny humanistyczne.

W swojej pracy redakcja Folia Historica Cracoviensia kieruje się zaleceniami The Committee on Publication Ethics (COPE). Szczegółowe procedury dostępne są na stronie komitetu.

Celem Folia Historica Cracoviensia jest upowszechnianie wyników badań naukowych w obszarze nauk humanistycznych i społecznych dotyczących Polski i Europy. Tym samym dążeniem czasopisma jest oddziaływanie na kulturę i postrzeganie dziedzictwa kulturowego w regionie. Miejsce szczególne zajmuje upowszechnianie badań dotyczących Krakowa i Małopolski.

Czasopismo współpracuje z ośrodkami naukowymi w kraju i za granicą w celu rozpowszechniania i umiędzynarodowiania wyników badań publikowanych na swoich łamach.

Polityka otwartego dostępu

Czasopismo zapewnia natychmiastowy, wolny, powszechny i trwały dostęp do jego treści, wspierając globalną wymianę wiedzy naukowej. Wydawnictwo i Redakcja nie pobierają opłat za przygotowanie i opublikowanie tekstu.

Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0).

Sponsors

Czasopismo dofinansowane ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Rozwój czasopism naukowych” na podstawie umowy nr RCN/SP/0080/2021/1 z dnia 20.12.2022 r. Okres realizacji projektu: 3 października 2022 r. - 30 czerwca 2023 r. Wartość dofinansowania 79 370,00 PLN.

Celem programu jest wsparcie redakcji czasopisma Folia Historica Cracoviensia w realizacji strategii jego rozwoju, obejmującej działania zmierzające do podniesienia poziomu praktyk wydawniczych i edytorskich, zwiększenia wpływu czasopisma na rozwój nauki oraz utrzymania się czasopisma w międzynarodowym obiegu naukowym.