O czasopiśmie
Półrocznik Folia Historica Cracoviensia to czasopismo naukowe wydawane przez Wydział Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.
Czasopismo przeznaczone jest przede wszystkim dla osób zajmujących się historią, naukami o sztuce, archeologią, etnologią i antropologią kulturową, ale sięga także do dziedzin pokrewnych. Jest otwarte na interdyscyplinarne dyskusje nad problemami współczesnej humanistyki. Ukazują się zarówno numery monograficzne, jak i wielotematyczne.
Wersją referencyjną czasopisma jest publikacja online na stronie internetowej pisma. Ukazuje się również wersja tradycyjna.
Folia Historica Cracoviensia (ISSN 0867-8294 druk, ISSN 2391-6702 online) posiada Unikatowy Identyfikator Czasopisma: 200366. Zgodnie z komunikatem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 17 lipca 2023 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych w roku 2023 liczbę punktów: 100, przypisane dyscypliny naukowe: archeologia, etnologia i antropologia kulturowa, historia, nauki o sztuce. Zgodnie z komunikatem Ministra Nauki z dnia 05 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych od roku 2024 – liczbę punktów: 70 i przypisane dyscypliny naukowe: archeologia, etnologia i antropologia kulturowa, historia, nauki o sztuce.
Misja i cele czasopisma
Misją czasopisma „Folia Historica Cracoviensia” jest prezentacja i upowszechnianie wyników badań w zakresie historii, archeologii, nauk o sztuce, etnologii i antropologii kulturowej. Pismo stanowić ma forum wymiany poglądów i doświadczeń dla badaczy tych dyscyplin oraz innych dyscyplin z zakresu nauk humanistycznych i społecznych.
Specyficzną misją czasopisma jest propagowanie badań dotyczących Europy Środkowo-Wschodniej, w szczególności powiązanych z historyczną Małopolską i Krakowem, w tym także – co było jednym z motywów jego powstania – z historią Kościoła krakowskiego, jego relacji z innymi metropoliami i podmiotami życia społecznego. Ustalenia naukowe publikowane na łamach pisma kierowane są do badaczy krajowych i zagranicznych zajmujących się problematyką społeczną, polityczną i kulturową regionu, jego rolą i wzajemnymi oddziaływaniami ze Wschodem i Zachodem Europy.
Główne cele pisma to:
- prezentacja i upowszechnianie nowych, oryginalnych badań prowadzonych w ww. dyscyplinach i przyczynianie się do ich rozwoju
- stworzenie interdyscyplinarnej platformy dla badaczy z różnych ośrodków naukowych podejmujących tematy związane z linią pisma
- popularyzowanie wyników badań naukowych z historii, nauk o sztuce, archeologii, etnologii i antropologii kulturowej oraz dyscyplin pokrewnych.
- umożliwienie dostępu do prezentowanych wyników badań społeczności międzynarodowej poprzez publikowanie tekstów w językach kongresowych.
- oddziaływanie na kulturę i postrzeganie dziedzictwa kulturowego w regionie.
Czasopismo współpracuje z ośrodkami naukowymi w kraju i za granicą w celu rozpowszechniania i umiędzynarodowienia wyników badań publikowanych na swoich łamach.
Historia czasopisma
Folia Historica Cracoviensia zaczęło się ukazywać w 1989 r. Założycielką czasopisma była profesor Janina Bieniarzówna, pierwsza dziekan Wydziału Historii Kościoła ówczesnej Papieskiej Akademii Teologicznej. Kiedy 8 grudnia 1981 r. papież Jan Paweł II utworzył w Krakowie Papieską Akademię Teologiczną z trzema wydziałami: teologicznym, filozoficznym i historii Kościoła, to jej władze kościelne powierzyły misję zorganizowania fakultetu historii. Zadanie to realizowała jako dziekan przez trzy kolejne kadencje (do 1991 r.), a powstanie własnego czasopisma w naturalny sposób wpisało się w rozwój Wydziału. W pierwszej redakcji znaleźli się jej uczniowie o. Wiesław Franciszek Murawiec, OFM i ks. Stanisław Piech.
W pierwszym numerze, w Słowie wstępnym, prof. Bieniarzówna pisała: „Chcielibyśmy, aby na tych łamach prezentowane były studia i materiały z zakresu historii Kościoła, jego działalności misyjnej i społecznej, kultury religijnej i sztuki sakralnej, dziejów teologii, rozwoju i pracy zgromadzeń zakonnych oraz instytutów świeckich. Pragniemy, aby poczesne miejsce zajmowała tematyka zarówno polska jak i krajów sąsiednich. „Folia Historica Cracoviensia” winny jednak w sposób szczególny uwzględniać problematykę związaną z historią Kościoła Krakowskiego, do czego predysponują zarówno wyjątkowo bogate zbiory archiwalne, obejmujące tereny całej Małopolski”.
Na drugi numer czasopisma trzeba było czekać aż do 1994 r. Od tej pory Folia Historica Cracoviensia ukazuje się regularnie, najpierw jako rocznik, a od 2017 r. jako półrocznik. Obecna redakcja, nie zapominając o korzeniach czasopisma i jego pierwotnych założeniach, otwiera swoje łamy dla przedstawicieli nauk humanistycznych oraz dla prowadzących badania interdyscyplinarne uwzględniające dyscypliny humanistyczne.
W swojej pracy redakcja Folia Historica Cracoviensia kieruje się zaleceniami The Committee on Publication Ethics (COPE). Szczegółowe procedury dostępne są na stronie komitetu.
Opłaty
Autorzy nie ponoszą żadnych opłat za zgłoszenie lub przyjęcie tekstów do publikacji w czasopiśmie.
Proces recenzji
Artykuły przesłane do publikacji podlegają ocenie dwóch niezależnych recenzentów spoza jednostki naukowej autora według procedury, w której autorzy i recenzenci nie znają swoich tożsamości (podwójnie anonimowy proces recenzji). Kryterium recenzji poza metodologiczną i merytoryczną poprawnością jest oryginalność koncepcji i wkład w rozwój nauk teologicznych.
Polityka otwartego dostępu
Czasopismo jest publikowane w trybie otwartego dostępu (natychmiastowy, darmowy dostęp) na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe. Politykę otwartości wydawcy można sprawdzić w serwisie Sherpa Romeo.
Indeksowanie czasopisma w bazach danych
Czasopismo jest indeksowane w międzynarodowych bazach danych:
- The Central European Journal of Social Sciences and Humanities (CEJSH),
- Central and Eastern European Online Library (CEEOL),
- DOAJ (Directory of Open Access Journals),
- ERIH PLUS,
- Polish Scientific and Professional Electronic Journals Arianta,
- POLON - Polska Bibliografia Naukowa,
- Biblioteka Nauki.
Etyka czasopisma i nadużycia
Aby przeciwdziałać przypadkom „ghostwriting” i „guest authorship”, redakcja wymaga ujawnienia wkładu poszczególnych autorów w powstanie publikacji, w szczególności autorstwa koncepcji, założeń, metod i poszczególnych fragmentów tekstu. Konieczne jest również informowanie redakcji o źródłach finansowania publikacji. Ponieważ „ghostwriting” i „guest authorship” stanowią przejawy nierzetelności naukowej, autorzy artykułów proszeni są o składanie w redakcji deklaracji dotyczących wkładu merytorycznego i finansowego podmiotów przyczyniających się do powstania publikacji. W przypadku wykrycia nadużycia lub nierzetelności po stronie autorów lub recenzentów zespół redakcyjny czasopisma postępuje zgodnie z zasadami etyki publikacyjnej i stosuje procedury ujęte w diagramach Committee on Publication Ethics (COPE).
Przeciwdziałanie plagiatom
Każde zgłoszenie przed procesem recenzji poddawane jest kontroli oryginalności przy użyciu Crossref Similarity Check, które jest obsługiwane przez iThenticate. Manuskrypty, w których stwierdzono plagiat, są odrzucane.
Archiwizowanie
Czasopismo korzysta z systemów LOCKSS i CLOCKSS, które umożliwiają archiwizowanie wybranych czasopism publikowanych w internecie. Każdy zarchiwizowany artykuł jest wielokrotnie sprawdzany, a jego kopia przywracana w przypadku wystąpienia błędów lub nieciągłości danych.
Finansowanie
Czasopismo „Folia Historica Cracoviensia” zostało dofinansowane ze środków budżetu państwa w ramach programu „Rozwój czasopism naukowych” na podstawie umowy nr RCN/SP/0080/2021/1 z 20 grudnia 2022 roku.
Wartość dofinansowania: 79 370,00 zł
Całkowita wartość zadania: 83 370 zł
Okres realizacji projektu: 3 października 2022–30 czerwca 2023.
Celem projektu jest wsparcie rozwoju czasopisma „Folia Historica Cracoviensia” poprzez finansowanie działań zmierzających do podniesienia poziomu praktyk wydawniczych i edytorskich, zwiększenia wpływu czasopisma na rozwój nauki oraz utrzymania się czasopisma w międzynarodowym obiegu naukowym.