Posługa nauczania w uchwałach II Synodu Katowickiego
DOI:
https://doi.org/10.15633/acr.2418Słowa kluczowe:
II Synod Katowicki, przepowiadanie Słowa Bożego, katechizacja, działalność misyjna, ekumenizm, społeczne środki przekazuAbstrakt
Istniejąca od 1925 r. diecezja katowicka, podniesiona w 1992 r. do godności archidiecezji, w przededniu jubileuszu swojego istnienia, dnia 20 listopada 2016 r. przekazała ludowi bożemu Kościoła katowickiego dar w postaci uchwał II Synodu Archidiecezji Katowickiej. Ma on pogłębić nauczanie Soboru Watykańskiego II i ożywić wiarę, nadzieję i miłość wiernych tego Kościoła partykularnego. Ukazane w niniejszym artykule normy dotyczące posługi nauczania w Kościele katowickim jawią się jako narzędzia mogące pomóc w realizowaniu tego celu.
Bibliografia
Źródła
Skworc Wiktor, Wsłuchani w Ducha. Uchwały II Synodu Archidiecezji Katowickiej, Katowice 2016.
Sobór Watykański II, dekret Inter mirifica.
Sobór Watykański II, dekret Ad gentes divinitus.
II Synod Archidiecezji Katowickiej, Akty wykonawcze, Wiadomości archidiecezjalne, Organ Urzędowy Archidiecezji Katowickiej, Suplement 2016.
Literatura
Dyduch J., Posłannictwo uniwersytetów w świetle dokumentów kościelnych, „Prawo Kanoniczne” 38 (1995) nr 1–2, s. 79–90.
Siwek G., Kaznodzieja jako świadek, [w:] Sługa słowa, red. W. Przyczyna, Kraków 1997, s. 83–108.
Sztafrowski E., Podręcznik prawa kanonicznego, t. 3, Warszawa 1986.
Wojtyła K., U podstaw odnowy, Kraków 1972.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Autorzy publikujący w czasopiśmie udzielają jego wydawcy zgody o następującej treści:
- Autor zachowuje autorskie prawa majątkowe do utworu, a jednocześnie udziela wydawcy czasopisma zgody na jego pierwszą publikację w wersji drukowanej i wersji online na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe oraz zgody na wykonywanie opracowań, w tym przekładów.
- Autor ma możliwość udzielania zgody niewyłącznej na opublikowanie utworu w wersji, która ukazała się w czasopiśmie (np. zamieszczenia go w repozytorium instytucjonalnym lub opublikowania w książce), wraz z informacją o jego pierwszej publikacji w czasopiśmie.
- Autor może umieścić swój utwór online (np. w repozytorium instytucjonalnym lub na swojej stronie internetowej) jeszcze przed zgłoszeniem utworu do czasopisma.