O czasopiśmie
Cel i zakres czasopisma
"Annales Canonici" to półrocznik prawniczy skierowany do środowisk akademickich, praktyków prawa, jak i do wszystkich, którzy zainteresowani są dziedziną prawa kościelnego. W czasopiśmie zamieszczane są recenzje i sprawozdania z wydarzeń, zwłaszcza związanych z działalnością legislacyjną w Kościele powszechnym oraz w Kościołach lokalnych, a także wiadomości i informacji dotyczących znaczących osiągnięć w nauce prawa kościelnego w Polsce i za granicą.
Opłaty
Autorzy nie ponoszą żadnych opłat za zgłoszenie lub przyjęcie tekstów do publikacji w czasopiśmie.
Proces recenzji
Artykuły przesłane do publikacji podlegają ocenie dwóch niezależnych recenzentów spoza jednostki naukowej autora według procedury, w której autorzy i recenzenci nie znają swoich tożsamości (podwójnie anonimowy proces recenzji). Kryterium recenzji poza metodologiczną i merytoryczną poprawnością jest oryginalność koncepcji i wkład w rozwój nauk teologicznych.
Polityka otwartego dostępu
Czasopismo jest publikowane w trybie otwartego dostępu (natychmiastowy, darmowy dostęp) na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe. Politykę otwartości wydawcy można sprawdzić w serwisie Sherpa Romeo.
Indeksowanie czasopisma w bazach danych
Czasopismo jest indeksowane w międzynarodowych bazach danych:
Etyka czasopisma i nadużycia
Aby przeciwdziałać przypadkom „ghostwriting” i „guest authorship”, redakcja wymaga ujawnienia wkładu poszczególnych autorów w powstanie publikacji, w szczególności autorstwa koncepcji, założeń, metod i poszczególnych fragmentów tekstu. Konieczne jest również informowanie redakcji o źródłach finansowania publikacji. Ponieważ „ghostwriting” i „guest authorship” stanowią przejawy nierzetelności naukowej, autorzy artykułów proszeni są o składanie w redakcji deklaracji dotyczących wkładu merytorycznego i finansowego podmiotów przyczyniających się do powstania publikacji. W przypadku wykrycia nadużycia lub nierzetelności po stronie autorów lub recenzentów zespół redakcyjny czasopisma postępuje zgodnie z zasadami etyki publikacyjnej i stosuje procedury ujęte w diagramach Committee on Publication Ethics (COPE).
Przeciwdziałanie plagiatom
Każde zgłoszenie przed procesem recenzji poddawane jest kontroli oryginalności przy użyciu Crossref Similarity Check, które jest obsługiwane przez iThenticate. Manuskrypty, w których stwierdzono plagiat, są odrzucane.
Historia czasopisma
Wydział Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie został erygowany przez Stolicę Apostolską w 1999 r. W ramach prowadzonej działalności naukowo-dydaktycznej publikuje periodyk naukowy "Annales Canonici".
Archiwizowanie
Czasopismo korzysta z systemów LOCKSS i CLOCKSS, które umożliwiają archiwizowanie wybranych czasopism publikowanych w internecie. Każdy zarchiwizowany artykuł jest wielokrotnie sprawdzany, a jego kopia przywracana w przypadku wystąpienia błędów lub nieciągłości danych.
Finansowanie
Czasopismo dofinansowane ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Rozwój czasopism naukowych” na podstawie umowy nr RCN/SP/0082/2021/1 z dnia 21.12.2022 r. Okres realizacji projektu: 1 grudnia 2022 r. - 31 listopada 2024 r. Wartość dofinansowania 25 000,00 PLN.
Celem programu jest wsparcie redakcji czasopisma "Annales Canonici" w realizacji strategii jego rozwoju, obejmującej działania zmierzające do podniesienia poziomu praktyk wydawniczych i edytorskich, zwiększenia wpływu czasopisma na rozwój nauki oraz utrzymania się czasopisma w międzynarodowym obiegu naukowym.