Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy w kościele Redemptorystów w Krakowie-Podgórzu
DOI:
https://doi.org/10.15633/fhc.1423Słowa kluczowe:
Kraków, Podgórze, redemptoryści, obraz Matki Bożej Nieustającej PomocyAbstrakt
Podgórski obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, wykonany w Rzymie w 1903 r., pobłogosławiony przez papieża Leona XIII dnia 18 kwietnia owego roku przywiózł do Krakowa sługa Boży Bernard Łubieński, niezwykle zasłużony w rozkrzewianiu kultu maryjnego związanego z tym wizerunkiem. Redemptoryści od początku swoją pracę apostolską łączyli z Maryją Matką Nieustającej Pomocy. Obraz Jej był już wcześniej znany mieszkańcom Podgórza, ponieważ jego papierowa kopia wisiała w kościele parafialnym. Wydarzeniem zwrotnym w rozwoju kultu Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Podgórzu było wprowadzenie nabożeństwa nieustannej nowenny, polegającego na wspólnej modlitwie przed Jej ikoną w wybranym dniu każdego tygodnia w celu uproszenia jakiejś specjalnej łaski.Pobrania
Opublikowane
2024-05-07
Numer
Dział
Artykuły
Licencja
Prawa autorskie (c) 2015 Stanisław Piech

Praca jest udostępniana na licencji Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 3.0 Unported License.
Autorzy publikujący w czasopiśmie udzielają jego wydawcy zgody o następującej treści:
- Autor zachowuje autorskie prawa majątkowe do utworu, a jednocześnie udziela wydawcy czasopisma zgody na jego pierwszą publikację w wersji drukowanej i wersji online na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe oraz zgody na wykonywanie opracowań, w tym przekładów.
- Autor ma możliwość udzielania zgody niewyłącznej na opublikowanie utworu w wersji, która ukazała się w czasopiśmie (np. zamieszczenia go w repozytorium instytucjonalnym lub opublikowania w książce), wraz z informacją o jego pierwszej publikacji w czasopiśmie.
- Autor może umieścić swój utwór online (np. w repozytorium instytucjonalnym lub na swojej stronie internetowej) jeszcze przed zgłoszeniem utworu do czasopisma.