Mistyka św. Jana od Krzyża w filozoficznej koncepcji miłości Karola Wojtyły?
DOI:
https://doi.org/10.15633/lie.2125Słowa kluczowe:
św. Jan od Krzyża, Karol Wojtyła, mistyka, miłośćAbstrakt
Artykuł porusza temat wpływu, jaki mogła mieć mistyczna doktryna św. Jana od Krzyża na filozoficzną koncepcję miłości Karola Wojtyły. Stawia się tu tezę, że oddziaływanie to mogło być dwojakie: pośrednie i bezpośrednie.Wpływ pośredni polegałby na przyczynieniu się do przyjęcia przez Wojtyłę postawy filozoficznej, zawierającej dwa sposoby filozofowania: tomistyczny i fenomenologiczny. Postawa ta następnie warunkowałaby podejście Wojtyły do tematu miłości. Natomiast wpływu bezpośredniego można się doszukiwać w tych fragmentach Miłości i odpowiedzialności, gdzie rozważana jest miłość oblubieńcza, która – podobnie jak w mistyce św. Jana od Krzyża – skupia się na idei zjednoczenia osób.
Bibliografia
Biesaga T., Mistyka i metafizyka w antropologii Karola Wojtyły, w: Wokół antropologii Karola Wojtyły, red. A. Maryniarczyk, P. Sulenta, T. Duma, Lublin 2016, s. 59–72.
Buttiglione R., Myśl Karola Wojtyły, Lublin 2010.
Filek O., Wprowadzenie, w: św. Jan od Krzyża, Dzieła, Kraków 1995, s. 7–54.
Galarowicz J., Człowiek jest osobą. Podstawy antropologii filozoficznej Karola Wojtyły, Kraków 1994.
Maritain J., Pisma filozoficzne, Kraków 1988.
Serafin M. od Trójcy Przenajświętszej OCD, Geniusz św. Jana od Krzyża, Poznań 2009.
Św. Jan od Krzyża, Droga na górę Karmel, Kraków 2001.
Św. Jan od Krzyża, Noc ciemna, Kraków 2001.
Św. Jan od Krzyża, Pieśń duchowa, Kraków 2002.
Św. Jan od Krzyża, Żywy płomień miłości, Kraków 2003.
Wojtyła K., Aby Chrystus się nami posługiwał, Kraków 1979.
Wojtyła K., Miłość i odpowiedzialność, Lublin 2001.
Wojtyła K., Poezje i dramaty, Kraków 1979.
Wojtyła K., Świętego Jana od Krzyża nauka o wierze, Lublin 2000.
Wojtyła K., Zagadnienie podmiotu moralności, Lublin 2001.
Zdybicka Z., Jan Paweł II – filozof i mistyk, Lublin 2009.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
W kwestii praw autorskich obowiązują następujące zasady:
1. Twórca oświadcza, że służą mu prawa autorskie do utworu i że nie są ograniczone w zakresie objętym niniejszym oświadczeniem oraz że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza praw autorskich innych osób.
2. Twórca zezwala Uniwersytetowi Papieskiemu Jana Pawła II w Krakowie na nieodpłatne, niewyłączne i nieograniczone w czasie korzystanie z utworu, to jest:
- utrwalanie i zwielokrotnianie: wytwarzanie egzemplarzy utworu techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;
- obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których utwór utrwalono (wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy, publiczne wystawienie, wyświetlenie, a także publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym);
- włączenie utworu w skład utworu zbiorowego;
- udzielanie przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie sublicencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0)
3. Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie udostępnia utwór na Platformie Czasopism należącej do uczelni, na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0). Tym samym uprawnia wszystkich zainteresowanych do korzystania z utworu pod następującymi warunkami:
- zostanie podany autor i tytuł utworu,
- zostanie podane miejsce publikacji (tytuł czasopisma i adres internetowy do oryginalnie opublikowanego utworu).