About the Journal

Cele i zakres czasopisma

„Studia Sandomierskie” są czasopismem naukowym diecezji sandomierskiej oraz Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Na łamach periodyku publikowane są artykuły z zakresu nauk humanistycznych. Obecnie rocznik zawiera cztery działy: historię, teologię, nauki biblijne i filozofię. Nazwa czasopisma sugerować może regionalny charakter publikowanych treści, jednak zakres tematyczny przyjmowanych artykułów szeroko wykracza poza sandomiriana. Redakcji periodyku zależy przede wszystkim na propagowaniu tematów oryginalnych, będących wynikiem osobistych badań w dziedzinie nauk humanistycznych.

Opłaty

Autorzy nie ponoszą żadnych opłat za zgłoszenie lub przyjęcie tekstów do publikacji w czasopiśmie.

Proces recenzji

Artykuły przesłane do publikacji podlegają ocenie dwóch niezależnych recenzentów spoza jednostki naukowej autora według procedury, w której autorzy i recenzenci nie znają swoich tożsamości (podwójnie anonimowy proces recenzji). Kryterium recenzji poza metodologiczną i merytoryczną poprawnością jest oryginalność koncepcji i wkład w rozwój nauk teologicznych.

Polityka otwartego dostępu

Czasopismo jest publikowane w trybie otwartego dostępu (natychmiastowy, darmowy dostęp) na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.

Etyka czasopisma i nadużycia

Aby przeciwdziałać przypadkom „ghostwriting” i „guest authorship”, redakcja wymaga ujawnienia wkładu poszczególnych autorów w powstanie publikacji, w szczególności autorstwa koncepcji, założeń, metod i poszczególnych fragmentów tekstu. Konieczne jest również informowanie redakcji o źródłach finansowania publikacji. Ponieważ „ghostwriting” i „guest authorship” stanowią przejawy nierzetelności naukowej, autorzy artykułów proszeni są o składanie w redakcji deklaracji dotyczących wkładu merytorycznego i finansowego podmiotów przyczyniających się do powstania publikacji. W przypadku wykrycia nadużycia lub nierzetelności po stronie autorów lub recenzentów zespół redakcyjny czasopisma postępuje zgodnie z zasadami etyki publikacyjnej i stosuje procedury ujęte w diagramach Committee on Publication Ethics (COPE).

Przeciwdziałanie plagiatom

Każde zgłoszenie przed procesem recenzji poddawane jest kontroli oryginalności przy użyciu Crossref Similarity Check, które jest obsługiwane przez iThenticate. Manuskrypty, w których stwierdzono plagiat, są odrzucane.

Historia czasopisma

„Studia Sandomierskie. Teologia – Filozofia – Historia” są naukowym pismem diecezji sandomierskiej wydawanym od 1980 roku. Początkowo „Studia Sandomierskie” ukazywały się jako rocznik, następnie jako kwartalnik (2004–2010) i półrocznik (2011–2013). Od roku 2014 czasopismo powróciło do częstotliwości rocznika.

Wersją podstawową czasopisma jest wersja papierowa.

Archiwizowanie

Czasopismo korzysta z systemów LOCKSS i CLOCKSS, które umożliwiają archiwizowanie wybranych czasopism publikowanych w internecie. Każdy zarchiwizowany artykuł jest wielokrotnie sprawdzany, a jego kopia przywracana w przypadku wystąpienia błędów lub nieciągłości danych.