Tabu politycznej poprawności – tarcza czy kaganiec?
DOI:
https://doi.org/10.15633/ssc.2000Słowa kluczowe:
tabu, polityczna poprawność, wolność słowaAbstrakt
Dość powszechnie praktykowana dziś – szczególnie w urzędach i mediach – polityczna poprawność, a także mechanizmy, którymi się ona posługuje, doczekały się już licznych opracowań. Wśród nich znajdziemy te, których autorzy wyrażają swoje obawy i lęki, zarzucając politycznej poprawności przede wszystkim próbę ograniczenia tak ważnej dla współczesnego człowieka wartości, jaką jest wolność słowa. Na przeciwległym biegunie są natomiast te publikacje, w których podkreśla się jej znaczenie w walce o równość każdej osoby. Śmiało możemy powiedzieć, że autorzy z obu grup stoją na straży istotnych dla naszej społeczności wartości, mających swe źródło w godności osoby ludzkiej. Artykuł ten jest próbą analizy zjawiska, jakim jest poprawność polityczna, i poszukiwaniem podłoża konfliktu wskazanych postaw.Bibliografia
Hughes G., Political correctness: a history of semantics and culture, New Jersey 2010.
Kacprzak M., Pułapki poprawności politycznej, Radzymin 2012.
Kołakowska A., Wojny kultur i inne wojny, Warszawa 2012.
Krötner T., Political correctness: Vom linken Wahn zur rechten Wirklichkeit, „Blätter für Deutsche und Internationale Politik” 1995 nr 11, s. 1367–1374.
McCombs M., Ustanawianie agendy. Media masowe i opinia publiczna, przeł. B. Radwan, Kraków 2008.
Merta T., Kłopoty z polityczną poprawnością, „Ius et Lex” 2010 nr 1, s. 201–210.
Mill J. S., O wolności, przeł. A. Kurlandzka, Warszawa 1999.
Parini J., Academic conservatives who decry „politicization” show staggering naivete about their own biases, „Chronicle of Higher Education” 7 December 1988, s. B1–B2.
Pinker S., Words and rules: the ingredients of language, New York 1999.
Rekomendacja Nr R 97 (20) Komitetu Ministrów Rady Europy dotycząca „mowy nienawiści”, http://www.mowanienawisci.info/post/rekomendacja‑r-97–20-komitetu‑ministrow‑rady‑europy‑nt‑mowynienawisci/ (19.10.2016).
Słownik terminologii medialnej, red. W. Pisarek, Kraków 2006.
Schönbohm J., Politische Korrektheit. Das Schlachtfeld der Tugendwächter, Waltrop–Leipzig 2009.
R. Scruton, Wolność słowa i wolna opinia, przeł. A. Legutko‑Dybowska, „Ius et Lex” 2010 nr 1, s. 179–191.
Wasilewski J. S., Tabu, Warszawa 2010.
de Tocqueville A., O demokracji w Ameryce, przeł. M. Król, Warszawa 1976.
Weigel G., Dwie europejskie wojny kulturowe, http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/180535,dwie‑europejskie‑wojny‑kulturowe.html (17.10.2016).
Widłak S., Moyens euphémistiques en italien contemporain, Kraków 1970.
Wirthgen A., Political correctness, Die „korrigierte“ Sprache und ihre Folgen, Linguistik‑Server Essen, http://www.linse.uni‑due.de/linse/esel/pdf/pol_correct.pdf (20.10.2016).
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Twórca oświadcza, że służą mu prawa autorskie do utworu i że nie są ograniczone w zakresie objętym niniejszym oświadczeniem oraz że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza praw autorskich innych osób.
Twórca zezwala Uniwersytetowi Papieskiemu Jana Pawła II w Krakowie na nieodpłatne, niewyłączne i nieograniczone w czasie korzystanie z utworu, to jest:
- utrwalanie i zwielokrotnianie: wytwarzanie egzemplarzy utworu techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;
- obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których utwór utrwalono (wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy, publiczne wystawienie, wyświetlenie, a także publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym);
- włączenie utworu w skład utworu zbiorowego;
- udzielanie przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie sublicencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie udostępnia utwór na Platformie Czasopism należącej do uczelni, na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska. Tym samym uprawnia wszystkich zainteresowanych do korzystania z utworu pod następującymi warunkami:
- zostanie podany autor i tytuł utworu,
- zostanie podane miejsce publikacji (tytuł czasopisma i adres internetowy do oryginalnie opublikowanego utworu),
- utwór będzie dystrybuowany w sposób niekomercyjny,
- nie będą tworzone utwory zależne.