Zaufanie – bezpieczeństwo – rozwój. Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne dla wszystkich
DOI:
https://doi.org/10.15633/ssc.2607Słowa kluczowe:
bezpieczeństwo, rozwój, zaufanie, Ruch Rozwijający Weroniki SherborneAbstrakt
Zaufanie – bezpieczeństwo – rozwój. Metoda ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne dla wszystkich. Ruch stanowi naturalny środek komunikacji, a ludzie często porozumiewają się za jego pośrednictwem. Z obserwacji i doświadczeń Rudolfa Labana wywodzi się współczesna teoria wychowania fizycznego oraz ruch rozwijający Weroniki Sherborne. Metoda Ruchu Rozwijającego zaliczana jest do niewerbalnych treningów interpersonalnych; korzysta z dotyku, ruchu i wzajemnych relacji fizycznych, emocjonalnych, społecznych; odwołuje się do wczesnodziecięcego doświadczenia człowieka. Ruch uświadamia znaczenie narządu równowagi, kontakt fizyczny stanowi źródło wrażeń dotykowych. Jego zwolenniczką i propagatorką jest prof. Marta Bogdanowicz (ur. 1973), która kształci rzesze osób zainteresowanych oraz zachęca do wdrażania metod polisensorycznych w pracy terapeutycznej. Marta Bogdanowicz to psycholog kliniczny dziecięcy, była dyrektor Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego, założycielka, wieloletnia przewodnicząca, a obecnie wiceprzewodnicząca Polskiego Towarzystwa Dysleksji (1990), wiceprzewodnicząca European Dyslexia Association (Europejskiego Towarzystwa Dysleksji), członek międzynarodowych towarzystw naukowych. Jest autorką ponad 300 publikacji, w tym 40 książek i publikacji zwartych, m.in.: Portrety nie tylko sławnych osób z dysleksją, Gdańsk 2008, Metoda Dobrego Startu, Warszawa 2005, Ryzyko dysleksji, Gdańsk 2005, W co się bawić z dziećmi?, Gdańsk 2004, Przytulanki, Gdańsk 2003.
Bibliografia
Bogdanowicz M., Metoda Weroniki Sherborne w Polsce, „Schoolasticus” (1992) nr 2, s. 39–41.
Bogdanowicz M., Skale obserwacji zachowania dzieci i rodziców, Gdańsk 2006.
Bogdanowicz M., Kasica A., Ruch Rozwijający dla wszystkich, Gdańsk 2016.
Bogdanowicz M., Kisiel, B., Przasnyska M., Metoda Weroniki Sherborne w terapii i wspomaganiu rozwoju dziecka, wyd. 2, Warszawa 1994.
Bogdanowicz M., Okrzesik D., Opis i planowanie zajęć według Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, wyd. 7, Gdańsk 2014.
Przasnyska M., Nauczanie kultury fizycznej w szkole życia według „programu ruchu” Weroniki Sherborne, „Szkoła Specjalna” (1989) nr 2, s. 130–136.
Sherborne W., Ruch Rozwijający dla dzieci, przeł. M. Bogdanowicz, Warszawa 1999.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Twórca oświadcza, że służą mu prawa autorskie do utworu i że nie są ograniczone w zakresie objętym niniejszym oświadczeniem oraz że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza praw autorskich innych osób.
Twórca zezwala Uniwersytetowi Papieskiemu Jana Pawła II w Krakowie na nieodpłatne, niewyłączne i nieograniczone w czasie korzystanie z utworu, to jest:
- utrwalanie i zwielokrotnianie: wytwarzanie egzemplarzy utworu techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;
- obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których utwór utrwalono (wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy, publiczne wystawienie, wyświetlenie, a także publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym);
- włączenie utworu w skład utworu zbiorowego;
- udzielanie przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie sublicencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie udostępnia utwór na Platformie Czasopism należącej do uczelni, na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska. Tym samym uprawnia wszystkich zainteresowanych do korzystania z utworu pod następującymi warunkami:
- zostanie podany autor i tytuł utworu,
- zostanie podane miejsce publikacji (tytuł czasopisma i adres internetowy do oryginalnie opublikowanego utworu),
- utwór będzie dystrybuowany w sposób niekomercyjny,
- nie będą tworzone utwory zależne.