Duty in the minds of today’s youth
DOI:
https://doi.org/10.15633/tst.42104Keywords:
duty, morality, responsibility, youth, society, COVID-19, axiologyAbstract
The article shows how today’s youth understand the concept of duty. The context of the research is the COVID-19 pandemic and postmodern axiology. The results show that teenagers understand duty as responsibility, both in moral and legal-social categories. They attribute an important role to it in their own development and in social life.
References
Antonim „obowiązek”, https://antonim.net/antonim/obowiązek (24.09.2022).
CBOS, Komunikat z badań, nr 19/2021: Edukacja zdalna — doświadczenia i oceny, luty 2021.
Edukacja zdalna: co stało się z uczniami, ich rodzicami i nauczycielami?, zespół redakcyjny, https://kometa.edu.pl/biblioteka-cyfrowa/publikacja,1147,edukacja-zdalna-co-stalo-sie-z-uczniami-ich-rodzicami-i-nauczycielami (31.08.2022).
Jan Paweł II, Homilia z liturgii słowa do młodzieży na Westerplatte, Gdańsk–Westerplatte 1987, https://jp2online.pl/obiekt/homilia-z-liturgii-slowa-do-mlodziezy-na-westerplatte;T2JqZWN0OjM2NDg=, (24.09.2022).
Konferencja Ministra Edukacji i Nauki dotycząca powrotu uczniów do nauki stacjonarnej, https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/konferencja-ministra-edukacji-i-nauki-dotyczaca-powrotu-uczniow-do-nauki-stacjonarnej (13.05.2021).
Powrót do szkół od września 2021 , https://secure.avaaz.org/community_petitions/pl/ministerstwo_edukacji_i_nauki_przemyslaw_czarnek_powrot_do_szkol_od_wrzesnia_2021/ (30.06.2021).
Praktyczny słownik współczesnej polszczyzny, red. H. Zgółkowa, t. 25, Poznań 2000.
Praktyczny słownik wyrazów i zwrotów bliskoznacznych, red. A. Latusek, Kraków 2004.
Puzynina J., Język wartości, Warszawa 1992.
Wywiązywać się, https://sjp.pwn.pl/szukaj/wywiązywać się.html (03.06.2022).
Życie codzienne w czasach pandemii. Raport z pierwszego etapu badań, zespół redakcyjny UAM, Poznań 2020.
Downloads
Published
Issue
Section
License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Twórca oświadcza, że służą mu prawa autorskie do utworu i że nie są ograniczone w zakresie objętym niniejszym oświadczeniem oraz że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza praw autorskich innych osób.
Twórca zezwala Uniwersytetowi Papieskiemu Jana Pawła II w Krakowie na nieodpłatne, niewyłączne i nieograniczone w czasie korzystanie z utworu, to jest:
- utrwalanie i zwielokrotnianie: wytwarzanie egzemplarzy utworu techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;
- obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których utwór utrwalono (wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy, publiczne wystawienie, wyświetlenie, a także publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym);
- włączenie utworu w skład utworu zbiorowego;
- udzielanie przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie sublicencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0).
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie udostępnia utwór na Platformie Czasopism należącej do uczelni, na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0) Tym samym uprawnia wszystkich zainteresowanych do korzystania z utworu pod następującymi warunkami:
- zostanie podany autor i tytuł utworu,
- zostanie podane miejsce publikacji (tytuł czasopisma i adres internetowy do oryginalnie opublikowanego utworu).