Główne Kościoły protestanckie w Polsce wobec kary śmierci
DOI:
https://doi.org/10.15633/acr.954Słowa kluczowe:
kara śmierci, protestantyzm, Kościoły reformowane, PolskaAbstrakt
Artykuł ukazuje stanowisko głównych wyznań protestanckich funkcjonujących w Polsce na temat kary śmierci. W pierwszej części opisane jest zjawisko kary śmierci jako takiej. Autor nie zajmuje się wątkiem doktrynalnym kary śmierci jako takiej i tym, czy jest to w ogóle kara. Bardzo krótko opisuje historię kary kapitalnej i jej obecne funkcjonowanie na świecie. W dalszej części następuje zdefiniowanie protestantyzmu jako jednej z konfesji chrześcijańskich (obok katolicyzmu i prawosławia). Wskazane są elementy istotne i charakterystyczne dla protestanckich wspólnot wyznaniowych. Ostatnia i najobszerniejsza część wprost zajmuje się problemem wskazanym w tytule. Opisane zostaje stanowisko sześciu największych Kościołów protestanckich w Polsce odnośnie do kary śmierci. W większości przypadków problemem okazał się brak oficjalnych dokumentów czy wypowiedzi przedstawicieli na temat poruszanej problematyki. Zasadne było zatem odwołanie się do źródeł zagranicznych traktujących o karze śmierci (zwłaszcza z USA) pochodzących od Kościołów z danej gałęzi protestanckiej. Celem artykułu nie było poruszanie kwestii zasadności stosowania kary śmierci czy też rozpatrywanie jej pod względem nauki prawa karnego. Zebrane zostały jedynie stanowiska największych wspólnot reformowanych w Polsce, by ukazać ich stosunek do najwyższego wymiaru kary.
Bibliografia
Assemblies of God, Capital punishment, http://www.ag.org/top/Beliefs/ contempissues_ 08_capital_punish.cfm (26.06.2014).
Bartusiak B., Kara śmierci w świetle sporu o racjonalizacją kary, Warszawa 2011.
Bentkowski A., Czy nowy kodeks karny bez kary śmierci?, „Palestra” 1994 nr 7–8, s. 130–141.
Death sentences and executions 2013, Amnesty International Publications 2014, http://www.amnestyusa.org/research/reports/death-sentences-and-executions-2013 (28.06.2014).
Encyklopedia prawa, red. U. Kalina-Prasznic, Warszawa 2007.
Gajewski W., Kościół zielonoświątkowy: geneza, dzieje, teologia, duchowość i perspektywy, [w:] Nierzymskokatolickie Kościoły chrześcijańskie we współczesnej Polsce, red. Z. J. Winnnicki, T. Dębowski, Toruń 2007.
Grześkowiak A., Kara śmierci w polskim prawie karnym, Toruń 1982.
Hinz M., Marcin Luter – ojciec etyki ewangelickiej, [w:] M. Luter, Pisma etyczne, Bielsko-Biała 2009 (Biblioteka Klasyki Ewangelickiej, 6).
Kalwin J., O zwierzchności świeckiej, porządne według sznuru Pisma świętego opisanie. Zaraz o pożytkach i powinnościach urzędu jej. Z łacińskiego na polskie wiernie przetłumaczone, oprac. W. Kriegseisen, Warszawa 2009.
Luter M., Pisma etyczne, Bielsko-Biała 2009 (Biblioteka Klasyki Ewangelickiej, 6).
Marek A., Prawo karne, Warszawa 2009.
Mitera M., Zubik M., Kara śmierci w świetle doświadczeń współczesnych systemów prawnych, Warszawa 1998.
Nowa encyklopedia powszechna PWN, red. B. Petrozolin-Skowrońska, t. 5, Warszawa 1995.
Oświadczenie Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w sprawie ochrony życia z 1991 r.,
http://old.luteranie.pl/pl/?D=3353 (29.06.2014).
Pasek Z., Ruch zielonoświątkowy, Kraków 1992.
Reformed Church in America, Position on capital punishment (2000), https://www.rca. org/sslpage.aspx?pid=496 (29.06.2014).
Reid G. W., Death penality, http://dialogue.adventist.org/articles/08_1_kubo_e.htm (24.06.2014).
Southern Baptist Convention, Resolution on capital punishment (2000), http://www.sbc. net/resolutions/299 (26.06.2014).
Stępień M., Kodeks Hammurabiego, Warszawa 1996.
United Church of Christ, Capital punishment, http://www.ucc.org/justice/criminal-justice/death-penalty.html (30.06.2014).
Warylewski J., Kara – podstawy filozoficzne i historyczne, Gdańsk 2007.
Wesley J., Bible commentary notes, http://www.godrules.net/library/wesley/wesleyrom13.html (25.06.2014).
Włodarski S., Tarowski W., Kościoły chrześcijańskie, Warszawa 1968.
Zasady socjalne 2000–2004. Nauka społeczna Zjednoczonego Kościoła Metodystycznego, Warszawa 2003.
Zieliński T. J., Krótka informacja o Kościele baptystycznym, http://www.baptysci.pl/kosciol/ 1141-krotka-informacja-o-kosciele-baptystycznym (25.06.2014).
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2015 Andrzej Grabowy
Praca jest udostępniana na licencji Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 3.0 Unported License.
Twórca oświadcza, że przysługują mu prawa autorskie do utworu i że nie są ograniczone w zakresie objętym niniejszym oświadczeniem oraz że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza praw autorskich innych osób.
Twórca zezwala Uniwersytetowi Papieskiemu Jana Pawła II w Krakowie na nieodpłatne, niewyłączne i nieograniczone w czasie korzystanie z utworu, to jest:
- utrwalanie i zwielokrotnianie: wytwarzanie egzemplarzy utworu techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;
- obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których utwór utrwalono (wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy, publiczne wystawienie, wyświetlenie, a także publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym);
- włączenie utworu w skład utworu zbiorowego;
- udzielanie przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie sublicencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0)
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie udostępnia utwór na Platformie Czasopism należącej do uczelni, na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0). Tym samym uprawnia wszystkich zainteresowanych do korzystania z utworu pod następującymi warunkami:
- zostanie podany autor i tytuł utworu,
- zostanie podane miejsce publikacji (tytuł czasopisma i identyfikator DOI oryginalnie opublikowanego utworu).