Wyznaniowa działalność kulturalno-oświatowa w powiecie bielskim w latach 1918-1939
DOI:
https://doi.org/10.15633/fhc.1422Słowa kluczowe:
powiat bielski, struktura wyznaniowa, oświataAbstrakt
W powiecie bielskim istniała złożona sytuacja wyznaniowa. Głównewyznania tego regionu to katolicy, protestanci oraz Żydzi. Samo miasto Bielsko było zamieszkałe przez przedstawicieli wszystkich trzech wyznań. Na stosunki międzywyznaniowe na omawianym terenie duży wpływ miała również sprawa narodowościowa ludności. Na terenie powiatu bielskiego w okresie międzywojennym istniało dwanaście parafii katolickich, cztery zbory protestanckie i jedna gmina żydowska. Artykuł prezentuje działalność kulturalno-oświatową w powiecie bielskim w latach 1918-1939 na tle wymienionych grup wyznaniowych.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2015 Karol Mozor
Praca jest udostępniana na licencji Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 3.0 Unported License.
Twórca oświadcza, że przysługują mu prawa autorskie do utworu i że nie są ograniczone w zakresie objętym niniejszym oświadczeniem oraz że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza praw autorskich innych osób.
Twórca zezwala Uniwersytetowi Papieskiemu Jana Pawła II w Krakowie na nieodpłatne, niewyłączne i nieograniczone w czasie korzystanie z utworu, to jest:
- utrwalanie i zwielokrotnianie: wytwarzanie egzemplarzy utworu techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;
- obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których utwór utrwalono (wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy, publiczne wystawienie, wyświetlenie, a także publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym);
- włączenie utworu w skład utworu zbiorowego;
- udzielanie przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie sublicencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0)
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie udostępnia utwór na Platformie Czasopism należącej do uczelni, na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0). Tym samym uprawnia wszystkich zainteresowanych do korzystania z utworu pod następującymi warunkami:
- zostanie podany autor i tytuł utworu,
- zostanie podane miejsce publikacji (tytuł czasopisma i identyfikator DOI oryginalnie opublikowanego utworu).