Przeciwdziałanie marginalizacji niepełnosprawnych w życiu wspólnotowym Kościoła
DOI:
https://doi.org/10.15633/ps.2634Słowa kluczowe:
przeciwdziałanie marginalizacji, marginalizacja, inkluzjaAbstrakt
Od początku swego istnienia Kościół podejmował opiekę nad ludźmi niepełnosprawnymi. Jednym z jej elementów jest troska o to, by angażowali się podmiotowo w życie jego własnej wspólnoty. W artykule zostały ukazane dążenia współczesnego Kościoła do aktywnego angażowania osób niepełnosprawnych. W pierwszej części zostały przestawione wysiłki zmierzające do ich zaangażowania w rodzinnych parafiach. Druga część zawiera obraz duszpasterstwa nadzwyczajnego i troski o włączanie niepełnosprawnych w życie Kościoła na szczeblu diecezjalnym i ponaddiecezjalnym. Trzecia część ukazuje wspólnoty życia z niepełnosprawnymi, funkcjonujące na podobieństwo Kościoła domowego. W zakończeniu wskazano na możliwości dalszej pracy z niepełnosprawnymi, zmierzającej do ich aktywizacji we wspólnocie Kościoła.
Bibliografia
Dokument Stolicy Apostolskiej na Międzynarodowy Rok Osób Upośledzonych. „Ateneum Kapłańskie” 76 (1984) z. 1, s. 8–19.
Bartosz D., Pozostać wiernym pierwotnym ideałom, w: Połączeni w słabości, red. A. Kalinowski, Kraków 2006, s. 41–52.
Fajfer-Kruczek I., Wykluczenie społeczne osób niepełnosprawnością w środowisku lokalnym, Katowice 2015.
Fedorowicz T., Uwagi o duszpasterstwie niewidomych, Warszawa 1960 [maszynopis w archiwum Krajowego Duszpasterstwa Niewidomych w Warszawie].
Janocha W., Religijność osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Studium socjologiczno-pastoralne, Lublin 2011.
Jaruzelska E., Relacje we wspólnocie miejscem przemiany, w: Połączeni w słabości, red. A. Kalinowski, Kraków 2006, s. 73–80.
Kalinowski E., Zasady funkcjonowania Wspólnot Życia z Osobami Niepełnosprawnymi, w: Połączeni w słabości, red. A. Kalinowski, Kraków 2006, s. 11–16.
Kamiński R., Parafia miejscem realizacji duszpasterstwa, w: Teologia pastoralna, t. 2, red. R. Kamiński, Lublin 2002, s. 11–71.
Lipiec D., Duszpasterstwo niepełnosprawnych w parafii, „Perspectiva” 8 (2009) nr 2, s. 107–124.
Lipiec D., Duszpasterstwo niewidomych i słabowidzących w Polsce. Studium teologicznopastoralne, Lublin 2011.
Lipiec D., Duszpasterstwo niepełnosprawnych w diecezji, „Roczniki Pastoralno-Katechetyczne” 4 (2012), s. 65–79.
Przygoda W., Posługa charytatywna Kościoła wobec osób niepełnosprawnych, „Homo Dei” 74 (2004) nr 1, s. 59–70.
Przygoda W., Apostolski wymiar wolontariatu charytatywnego w Polsce. Studium teologicznopastoralne na podstawie badań wolontariuszy z parafialnych zespołów Caritas, Lublin 2012.
Żarow-Nitoń A., Ruch „Wiara i Światło” w służbie rewalidacji społecznej osób znacznie niepełnosprawnych intelektualnie, w: Kościół w służbie osób niepełnosprawnych, red. W. Kubik, Kraków 2003, s. 7–62.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Autorzy publikujący w czasopiśmie udzielają jego wydawcy zgody o następującej treści:
- Autor zachowuje autorskie prawa majątkowe do utworu, a jednocześnie udziela wydawcy czasopisma zgody na jego pierwszą publikację w wersji drukowanej i wersji online na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe oraz zgody na wykonywanie opracowań, w tym przekładów.
- Autor ma możliwość udzielania zgody niewyłącznej na opublikowanie utworu w wersji, która ukazała się w czasopiśmie (np. zamieszczenia go w repozytorium instytucjonalnym lub opublikowania w książce), wraz z informacją o jego pierwszej publikacji w czasopiśmie.
- Autor może umieścić swój utwór online (np. w repozytorium instytucjonalnym lub na swojej stronie internetowej) jeszcze przed zgłoszeniem utworu do czasopisma.