Zawierzyć Maryi i Kościołowi. Sylwetka ks. Wojciecha Życińskiego SDB
DOI:
https://doi.org/10.15633/acr.5408Słowa kluczowe:
interdyscyplinarność, mariologia, teologia dogmatyczna, Wojciech ŻycińskiAbstrakt
Postać ks. Wojciecha Życińskiego SDB zasługuje na wspomnienie. Jego droga naukowa naznaczona jest szczególnym umiłowaniem Kościoła i Maryi – Matki Bożej, które zaowocowało naukowymi opracowaniami z zakresu mariologii i eklezjologii. Interdyscyplinarność tych prac wyznaczyła ważną perspektywę badawczą dla teologii. Z dużym poświęceniem realizował swoją teologiczną misję w nauczaniu i popularyzowaniu doktryny teologicznej. Oprócz pracy badawczo-dydaktycznej zaangażowany był w działalność organizacyjną na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie oraz w wielu komisjach kościelnych. Ksiądz Wojciech Życiński pozostawił trwały ślad w teologii, a zwłaszcza w mariologii polskiej.
Bibliografia
Aktualności, 10.07.2019, https://upjp2.edu.pl/aktualnosci/ks-dr-hab-wojciech-zycinski-sdb-prof-upjpii-otrzymal-zloty-medal-zasluzony-dla-upjpii-przechodzacemu--na-emeryture-ksiedzu-profes-1339.html (12.01.2023).
Archiwum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, dokumenty dotyczące osoby ks. Wojciecha Życińskiego, Lublin.
Archiwum Salezjańskie Inspektorii Krakowskiej pw. św. Jacka w Krakowie.
Jestem Józef, wasz brat, t. 1: Okruchy życia, komitet red. A. Glaser, L. Glaser, B. Kortus-Turski, A. Turski, M. Widacka-Rumas, Wiedeń 2012.
Ostatnie pożegnanie Księdza Profesora Wojciecha Życińskiego SDB, https://upjp2.edu.pl/aktualnosci/ostatnie-pozegnanie-ks-prof-wojciecha-zycinskiego-1451.html (12.01.2023), załącznik do artykułu: ks_wojciech_zycinski_-_pozegnanie.docx.
von Hildebrand D., Jaws of Death: Gate of Heaven, Manchester 1991.
Życiński W., Jedność w wielości. Perspektywa mariologii ekumenicznej, Kraków 1993.
Życiński W., Johna H. Newmana teoria rozwoju doktryny mariologicznej, Lublin 2010 (Mariologia w Kontekście, 8).
Życiński W., Matka Boża chrześcijan, Kraków 1995 (Biblioteka Współczesnego Chrześcijanina, 21).
Życiński W., Matka Boża katolików, Kraków 1995 (Biblioteka Współczesnego Chrześcijanina, 19).
Życiński W., Słowa mądrości głosi sprawiedliwy…, Lublin 1995.
Życiński W., Śmierć i co po niej?, Kraków 1995 (Biblioteka Współczesnego Chrześcijanina, 18).
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.
Twórca oświadcza, że przysługują mu prawa autorskie do utworu i że nie są ograniczone w zakresie objętym niniejszym oświadczeniem oraz że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza praw autorskich innych osób.
Twórca zezwala Uniwersytetowi Papieskiemu Jana Pawła II w Krakowie na nieodpłatne, niewyłączne i nieograniczone w czasie korzystanie z utworu, to jest:
- utrwalanie i zwielokrotnianie: wytwarzanie egzemplarzy utworu techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;
- obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których utwór utrwalono (wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy, publiczne wystawienie, wyświetlenie, a także publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym);
- włączenie utworu w skład utworu zbiorowego;
- udzielanie przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie sublicencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0)
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie udostępnia utwór na Platformie Czasopism należącej do uczelni, na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0). Tym samym uprawnia wszystkich zainteresowanych do korzystania z utworu pod następującymi warunkami:
- zostanie podany autor i tytuł utworu,
- zostanie podane miejsce publikacji (tytuł czasopisma i identyfikator DOI oryginalnie opublikowanego utworu).