Pewna krytyka teologii naturalnej
DOI:
https://doi.org/10.15633/acr.963Słowa kluczowe:
objawienie, teologia naturalna, teologia apofatyczna, negacja, poznanie BogaAbstrakt
W artykule sformułowano argument, którego zadaniem było zakwestionowanie teologii naturalnej jako samodzielnej dyscypliny oraz wskazanie, że objawienie Boga jest konieczne, by o Nim mówić i w Niego wierzyć.
Bibliografia
Andrzejuk I., „Drogi” św. Tomasza z Akwinu jako próba zastosowania metafizyki w tradycyjnej problematyce dochodzenia do istnienia Boga, draft.
Buijs J. A., The negative theology of Maimonides and Aquinas, „Review of Metaphysics” 41 (1988), s. 723–738.
Dłubacz W., Teologia naturalna, słownik Polskiego Towarzystwa Tomasza z Akwinu.
Dowody ontologiczne, red. S. Wszołek, Kraków 2011.
Duží M., Dowody ontologiczne św. Anzelma, [w:] Dowody ontologiczne, red. S. Wszołek, Kraków 2011, s. 35–68.
Duží M., Jespersen B., Materna P., Procedural semantics for hyperintensional logic, Dordrech 2010.
Gębura B., Two criticism of natural theology, „Zagadnienia Filozoficzne w Nauce” 2014 nr 54, s. 127–154.
Gierulanka D., O swoistości poznania matematycznego, Warszawa 1962.
Katechizm Kościoła katolickiego, Pallottinum 1994.
Machery E., Doing without concepts, Oxford 2009.
Margolis E., Laurence S., Concepts, [w:] The Stanford encyclopedia of philosophy, ed. E. Zalta, http://plato.stanford.edu/archives/spr2014/entries/concepts/ (1.02.2015).
Pownuk A., Zastosowanie teorii zbiorów rozmytych do oceny niezawodności konstrukcji budowlanych, Gliwice 2001, http://fbc.pionier.net.pl/id/oai:delibra.bg.polsl.pl:2578 (1.02 2015).
Świrydowicz K., Podstawy logiki modalnej, Poznań 2004.
Tkaczyk M., Czy „ratio Anselmi” jest poprawnym wnioskowaniem?, [w:] Dowody ontologiczne, red. S. Wszołek, Kraków 2011, s. 86–110.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2015 Adam Olszewski
Praca jest udostępniana na licencji Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 3.0 Unported License.
Twórca oświadcza, że przysługują mu prawa autorskie do utworu i że nie są ograniczone w zakresie objętym niniejszym oświadczeniem oraz że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza praw autorskich innych osób.
Twórca zezwala Uniwersytetowi Papieskiemu Jana Pawła II w Krakowie na nieodpłatne, niewyłączne i nieograniczone w czasie korzystanie z utworu, to jest:
- utrwalanie i zwielokrotnianie: wytwarzanie egzemplarzy utworu techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;
- obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których utwór utrwalono (wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy, publiczne wystawienie, wyświetlenie, a także publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym);
- włączenie utworu w skład utworu zbiorowego;
- udzielanie przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie sublicencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0)
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie udostępnia utwór na Platformie Czasopism należącej do uczelni, na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0). Tym samym uprawnia wszystkich zainteresowanych do korzystania z utworu pod następującymi warunkami:
- zostanie podany autor i tytuł utworu,
- zostanie podane miejsce publikacji (tytuł czasopisma i identyfikator DOI oryginalnie opublikowanego utworu).