Ksiądz Jakub Janidło - wybitny przedstawiciel profesury krakowskiej XVII stulecia
DOI:
https://doi.org/10.15633/fhc.1376Słowa kluczowe:
ks. Jakub Janidło, profesura, Kraków, XVII wiekAbstrakt
W historii Akademii Krakowskiej wiek XVII nie należy do okresów najlepiej opracowanych. Wystarczy powiedzieć, że w wydanych z okazji wielkiego jubileuszu "Dziejach Uniwersytetu Jagiellońskiego w latach 1364-1764" /Kraków 1964/ całkowicie został pominięty okres 1633-1648, że nie doczekała się naukowej monografii walka Akademii z jezuitami, że wiele postaci zasłużonych w dziejach naszej kultury nie posiada szerszych aniżeli encyklopedyczne biografie. Napotyka na spore trudności ustalenie obsady poszczególnych katedr, a dzieje Wydziału Prawa nie stanowią w tym zakresie wyjątku. W drugiej połowie XVI w. Wydział ów przeżywał okres zastoju i dezorganizacji. Dopiero pod koniec lat siedemdziesiątych zaczynają władze uniwersyteckie podejmować próby jego reformy, na razie bez większych rezultatów. W samym końcu stulecia wchodzi do Wydziału Prawa wybitna osobistość: Jakub Janidło z Bodzentyna, trzykrotny rektor w latach 1614-1619, który w pierwszym dwudziestoleciu XVII wieku odegrał ważną rolę w walce z jezuitami, przeciwstawiając się założeniu ich akademii w Poznaniu i kolegium, prowadzonego przez zakon, w Krakowie. On też miał niemałe zasługi przy organizacji Szkół Nowodworskich.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2015 Janina Bieniarzówna
Praca jest udostępniana na licencji Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 3.0 Unported License.
Twórca oświadcza, że przysługują mu prawa autorskie do utworu i że nie są ograniczone w zakresie objętym niniejszym oświadczeniem oraz że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza praw autorskich innych osób.
Twórca zezwala Uniwersytetowi Papieskiemu Jana Pawła II w Krakowie na nieodpłatne, niewyłączne i nieograniczone w czasie korzystanie z utworu, to jest:
- utrwalanie i zwielokrotnianie: wytwarzanie egzemplarzy utworu techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;
- obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których utwór utrwalono (wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy, publiczne wystawienie, wyświetlenie, a także publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym);
- włączenie utworu w skład utworu zbiorowego;
- udzielanie przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie sublicencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0)
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie udostępnia utwór na Platformie Czasopism należącej do uczelni, na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0). Tym samym uprawnia wszystkich zainteresowanych do korzystania z utworu pod następującymi warunkami:
- zostanie podany autor i tytuł utworu,
- zostanie podane miejsce publikacji (tytuł czasopisma i identyfikator DOI oryginalnie opublikowanego utworu).