Katedra chrześcijańskiej nauki społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim
DOI:
https://doi.org/10.15633/fhc.1371Słowa kluczowe:
Katedra chrześcijańskiej nauki społecznej, Uniwersytet JagiellońskiAbstrakt
Na przełomie XIX i XX stulecia w wielu państwach europejskich nastąpił intensywny rozwój gospodarki kapitalistycznej. Nowe struktury ekonomiczne niosły ze sobą głębokie przemiany społeczne i polityczne. Na ziemiach polskich gospodarczo zapóźnionych wraz z rozwojem przemysłu wzrastała liczba robotników i następowała ich proletaryzacja. Na podłożu wyzysku i nędzy klasy robotniczej przyjmowały się różne organizacje stojące na gruncie światopoglądu materialistycznego, zwalczające religię i dążące do przebudowy ustroju społeczno-gospodarczego na drodze rewolucji socjalistycznej. W wysiłkach zmierzających do rozwiązania nabrzmiałej kwestii robotniczej przełomowe znaczenie miała encyklika papieża Leona XIII "Rerum novarum" ogłoszona 15 maja 1891 r. Papież przeprowadził w niej analizę ówczesnej rzeczywistości, przypomniał zasady i sugerował praktyczne rozwiązania. Po ogłoszeniu encykliki nastąpiło wielkie ożywienie katolickiej myśli i działalności społecznej. Na uniwersytetach zaczęto wprowadzać wykłady z tej dziedziny. Pierwsza na ziemiach polskich katedra chrześcijańskich nauk społecznych powstała w Uniwersytecie Jagiellońskim.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2015 Stanisław Piech

Praca jest udostępniana na licencji Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 3.0 Unported License.
Autorzy publikujący w czasopiśmie udzielają jego wydawcy zgody o następującej treści:
- Autor zachowuje autorskie prawa majątkowe do utworu, a jednocześnie udziela wydawcy czasopisma zgody na jego pierwszą publikację w wersji drukowanej i wersji online na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe oraz zgody na wykonywanie opracowań, w tym przekładów.
- Autor ma możliwość udzielania zgody niewyłącznej na opublikowanie utworu w wersji, która ukazała się w czasopiśmie (np. zamieszczenia go w repozytorium instytucjonalnym lub opublikowania w książce), wraz z informacją o jego pierwszej publikacji w czasopiśmie.
- Autor może umieścić swój utwór online (np. w repozytorium instytucjonalnym lub na swojej stronie internetowej) jeszcze przed zgłoszeniem utworu do czasopisma.