Kościół i państwo w nauczaniu ks. Jerzego Popiełuszki
DOI:
https://doi.org/10.15633/ps.4060Słowa kluczowe:
Popiełuszko, Kościół, państwo, komunizm, solidarnośćAbstrakt
Artykuł przedstawia – na tle ważnych wydarzeń z biografii ks. Jerzego Popiełuszki – najważniejsze kwestie poruszane przez niego w cyklu homilii wygłaszanych w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu podczas trwającego w Polsce stanu wojennego. Spośród treści wówczas przez niego formułowanych istotne miejsce zajmowały zagadnienia relacji Kościoła do państwa komunistycznego. Ksiądz Popiełuszko piętnując najgroźniejsze poczynania oficjalnej władzy był świadom, że w ten sposób naraża się na szykany, a nawet śmierć. Miał jednakowoż nadzieję, że stając w obronie prześladowanych i zamykanych w więzieniach dopełnia niejako „dyplomatyczną” aktywność ówczesnych hierarchów Kościoła i zarazem wypełnia osobistą misję duszpasterską. Msze św. za Ojczyznę i tych, którzy dla niej cierpią uznawał przecież za konieczne narzędzie oddziaływania na świadomość społeczną i próbę zawsze możliwego narodowego pojednania. Z dzisiejszej perspektywy należy te heroiczne poczynania uznać za wyraz nie tylko głębokiego patriotyzmu, ale także za znak religijnie pojętej ofiary.
Bibliografia
Aparat represji wobec księdza Jerzego Popiełuszki 1982–1984, t. 1, wybór i oprac. J. Gołębiewski, J. Mysiakowska, A.K. Piekarska, Warszawa 2009.
Augustyn, O Państwie Bożym. Przeciw poganom ksiąg XXII, przekł. W. Kornatowski, t. 1–2, Warszawa 1977.
Dudek A., Grycz R., Komuniści i Kościół w Polsce (1945–1989), Kraków 2006.
Gilson É., Metamorfozy Państwa Bożego, przekł. A. Kuryś, Warszawa 2020.
Gogola Z., Postawa Kościoła wobec wydarzeń społeczno-politycznych w Polsce na początku lat osiemdziesiątych XX wieku, „Folia Historica Cracoviensia” (2014) nr 20, s. 259–290.
Kwidzyń. W niewoli brata swego… Stan wojenny – wspomnienia, refleksje, oceny, oprac. B.K. Gołąb, W. Kałudziński, Olsztyn 2005.
Popiełuszko J., Dotknięcie Boga. Myśli, modlitwy, wywiady, wybór, oprac. i przedmowa ks. J. Sochoń, Warszawa 2000.
Popiełuszko J., Kazania 1982–1984, wstęp i oprac. ks. J. Sochoń, Warszawa 1992.
Popiełuszko J., Myśli wyszukane, wybór ks. J. Sochoń, Kraków 2001.
Stawrowski Z., Solidarność znaczy więź AD 2020, Kraków 2020.
Stępień B.A., Ateistyczność i antyreligijność marksizmu, mps wypowiedzi lubelskiego filozofa, Archiwum Żoliborskie.
Tischner J., Etyka solidarności, Kraków 1981.
Zapiski. Listy i wywiady ks. Jerzego Popiełuszki 1967–1984, oprac. G. Bartoszewski, Warszawa 2009.
Żaryn J., Kościół w PRL, Warszawa 2004.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Autorzy publikujący w czasopiśmie udzielają jego wydawcy zgody o następującej treści:
- Autor zachowuje autorskie prawa majątkowe do utworu, a jednocześnie udziela wydawcy czasopisma zgody na jego pierwszą publikację w wersji drukowanej i wersji online na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe oraz zgody na wykonywanie opracowań, w tym przekładów.
- Autor ma możliwość udzielania zgody niewyłącznej na opublikowanie utworu w wersji, która ukazała się w czasopiśmie (np. zamieszczenia go w repozytorium instytucjonalnym lub opublikowania w książce), wraz z informacją o jego pierwszej publikacji w czasopiśmie.
- Autor może umieścić swój utwór online (np. w repozytorium instytucjonalnym lub na swojej stronie internetowej) jeszcze przed zgłoszeniem utworu do czasopisma.