Richard Bentley Against Atheists
DOI:
https://doi.org/10.15633/sts.3012Słowa kluczowe:
Richard Bentley, the soul, infinity, randomness, gravity, theodicyAbstrakt
W swoich wykładach będących częścią programu Boyle Lectures, Richard Bentley przedstawił argumenty mające na celu powstrzymanie rosnącej fali nastrojów ateistycznych i deistycznych w Anglii. Argumentował za istnieniem duszy i istnieniem Boga za pomocą argumentów opartych na nauce swoich czasów, w szczególności na fizyce newtonowskiej. Argumentował przeciw przypadkowości jako zasadzie wyjaśniającej
istnienie świata i dyskutował też problem teodycei.
Bibliografia
Printed sources
Bentley R., Correspondence, London 1842.
Bentley R., Eight Sermons Preach’d at the Honourable Robert Boyle’s Lecture, London 17356.
Bentley R, Works, London 1838, vol. 3.
Blomer Th., A Full View of Dr Bentley’s Letter to the Lord Bishop of Ely, London 1710.
Cicero, De Natura Deorum, Cambridge 1967.
Locke J., An Essay Concerning Human Understanding, London 1825
The Present State of Trinity College in Cambridg[e], in a Letter from Dr. Bentley, London 1710.
Elaboration
Connolly P.J., Metaphysics in Richard Bentley’s Boyle Lectures, “History of Philosophy Quarterly” 34 (2017), pp. 155–174.
Dahm J.J., Science and Apologetics in the Early Boyle Lectures, “Church History” 39 (1970), pp. 172–186.
Guerlac H., M.C. Jacob, Bentley, Newton, and Providence (The Boyle Lectures Once More), “Journal of the History of Ideas” 30 (1969), pp. 307–318.
Jebb C.R., Bentley, New York 1882.
Layton H., Observations upon a Sermon Intituled, A Confutation of Atheism from the Faculties of the Soul, Aliàs, Matter and Motion Cannot Think, [London 1692].
Monk J.H., The Life of Richard Bentley, London 1830.
Sheppard K., Anti-Atheism in Early Modern England 1580–1720, Boston 2015.
Williams J.C., Happy Violence: Bentley, Lucretius, and the Prehistory of Freethinking, “Restoration: Studies in English Literary Culture, 1660–1700” 38 (2014), pp. 61–80.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2024 Adam Drozdek
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.
Twórca oświadcza, że przysługują mu prawa autorskie do utworu i że nie są ograniczone w zakresie objętym niniejszym oświadczeniem oraz że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza praw autorskich innych osób.
Twórca zezwala Uniwersytetowi Papieskiemu Jana Pawła II w Krakowie na nieodpłatne, niewyłączne i nieograniczone w czasie korzystanie z utworu, to jest:
- utrwalanie i zwielokrotnianie: wytwarzanie egzemplarzy utworu techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;
- obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których utwór utrwalono (wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy, publiczne wystawienie, wyświetlenie, a także publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym);
- włączenie utworu w skład utworu zbiorowego;
- udzielanie przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie sublicencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0)
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie udostępnia utwór na Platformie Czasopism należącej do uczelni, na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0). Tym samym uprawnia wszystkich zainteresowanych do korzystania z utworu pod następującymi warunkami:
- zostanie podany autor i tytuł utworu,
- zostanie podane miejsce publikacji (tytuł czasopisma i identyfikator DOI oryginalnie opublikowanego utworu).