W poszukiwaniu spełnienia
DOI:
https://doi.org/10.15633/tst.1642Słowa kluczowe:
spełnienie, szczęście, pragnienie, celAbstrakt
Każdy człowiek oczekuje od swojego życia czegoś więcej niż tylko zaspokojenia jego podstawowych potrzeb. Gdy tylko ma możliwość, szuka uzasadnienia swojego istnienia w świecie, celu swojego istnienia, szczęścia. Artykuł omawia temat spełnienia w życiu człowieka. Podejmuje próbę definicji spełnienia w oparciu o cytat z dzieła Edyty Stein. Rozważa korelację między pojęciami „spełnienie” i „szczęście”, odnosząc się do klasycznego rozumienia szczęścia u trzech wielkich filozofów: Sokratesa, Arystotelesa i św. Tomasza. Następnie analizuje rolę wyznaczenia celu w życiu w osiągnięciu spełnienia. Na koniec podejmuje próbę odpowiedzi na pytanie, czy osiągniecie spełnienia w dzisiejszych czasach w ogóle jest możliwe.Bibliografia
Arystoteles, Etyka nikomachejska, tłum. D. Gromska, [w:] tegoż, Dzieła wszystkie, t. 5, Warszawa 1996, s. 1–327.
Arystoteles, Metafizyka, przeł. K. Leśniak, Warszawa 1984.
Copleston F., Historia filozofii, t. 1, Warszawa 1998.
Seligman M. E. P., Csikszentmihalyi M., Positive psychology. An introduction, „American Psychologist” 55 (2000) iss. 1, s. 5–14.
Stein E., Byt skończony a byt wieczny, tłum. I. Adamska OCD, Poznań 1995.
Św. Tomasz, Traktat o szczęściu, tłum. W. Galewicz, Kęty 2008.
Zawada M. OCD, Homo desiderans Deum. Dynamika pragnienia Boga w wymiarze antropologiczno-duchowym, Kraków 2011.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2016 Tatiana Krawczyńska-Zaucha

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.
Autorzy publikujący w czasopiśmie udzielają jego wydawcy zgody o następującej treści:
- Autor zachowuje autorskie prawa majątkowe do utworu, a jednocześnie udziela wydawcy czasopisma zgody na jego pierwszą publikację w wersji drukowanej i wersji online na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe oraz zgody na wykonywanie opracowań, w tym przekładów.
- Autor ma możliwość udzielania zgody niewyłącznej na opublikowanie utworu w wersji, która ukazała się w czasopiśmie (np. zamieszczenia go w repozytorium instytucjonalnym lub opublikowania w książce), wraz z informacją o jego pierwszej publikacji w czasopiśmie.
- Autor może umieścić swój utwór online (np. w repozytorium instytucjonalnym lub na swojej stronie internetowej) jeszcze przed zgłoszeniem utworu do czasopisma.