Traditio – Verbum czy actio
DOI:
https://doi.org/10.15633/acr.1750Słowa kluczowe:
objawienie Boże, Tradycja, depozyt wiary, Duch ŚwiętyAbstrakt
Skomplikowane pojęcie Tradycji w teologii katolickiej jest analizowane z punktu widzenia relacji istniejącej między słowem i czynem w procesie przekazu objawienia Bożego. Przeprowadzone analizy pozwalają stwierdzić, że Tradycja to nie słowo albo czyn (verbum aut actio), lecz jest to słowo potwierdzane czynem (verbum et actio) i czyn wyjaśniany słowem, zgodnie z poleceniem Zbawiciela: „To czyńcie na moją pamiątkę” (Łk 22, 19).Bibliografia
Auvray P., Stworzenie, [w:] Słownik teologii biblijnej, red. X. Léon-Dufour, Poznań–Warszawa 1973, s. 912–913.
Catechismus Catholicae Ecclesiae, Citta del Vaticano 1997.
Grelot P., Tradycja, [w:] Słownik teologii biblijnej, red. X. Léon-Dufour, Poznań–Warszawa 1973, s. 983–989.
Kowalewski M., Mały słownik teologiczny, Poznań–Warszawa–Lublin 1960.
Sobór Watykański I, Konstytucja dogmatyczna o wierze katolickiej Dei Filius, [w:] Dokumenty Soborów Powszechnych. Tekst łaciński i polski, t. 4, 1511–1870, red. A. Baron, H. Pietras, Kraków 2007, s. 888–911 (Źródła Myśli Teologicznej, 33).
Szczurek J. D., Trójjedyny. Traktat o Bogu w Trójcy Świętej jedynym, wyd. 2, Kraków 2003.
Tomczak R., Cuda Jezusa, [w:] Leksykon teologii fundamentalnej, red. M. Rusecki, Lublin–Kraków 2002, s. 289–293.
Tradycja w Kościele. Materiały z sympozjum zorganizowanego przez Papieską Akademię Teologiczną, Polskie Towarzystwo Teologiczne, Instytut Teologiczny Księży Misjonarzy w Krakowie, red. T. Dzidek, B. Sieńczak, J. D. Szczurek, Kraków 1994.
Vorgrimler H., Nowy leksykon teologiczny, tłum. i oprac. T. Mieszkowski, P. Pachciarek, Warszawa 2005.
Woźniak R. J., Różnica i tajemnica. Objawienie jako teologiczne źródło ludzkiej sobości, Poznań 2012 (Alfa–Omega, 29).
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2016 Jan D. Szczurek

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.
Twórca oświadcza, że przysługują mu prawa autorskie do utworu i że nie są ograniczone w zakresie objętym niniejszym oświadczeniem oraz że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza praw autorskich innych osób.
Twórca zezwala Uniwersytetowi Papieskiemu Jana Pawła II w Krakowie na nieodpłatne, niewyłączne i nieograniczone w czasie korzystanie z utworu, to jest:
- utrwalanie i zwielokrotnianie: wytwarzanie egzemplarzy utworu techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;
- obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których utwór utrwalono (wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy, publiczne wystawienie, wyświetlenie, a także publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym);
- włączenie utworu w skład utworu zbiorowego;
- udzielanie przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie sublicencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0)
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie udostępnia utwór na Platformie Czasopism należącej do uczelni, na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0). Tym samym uprawnia wszystkich zainteresowanych do korzystania z utworu pod następującymi warunkami:
- zostanie podany autor i tytuł utworu,
- zostanie podane miejsce publikacji (tytuł czasopisma i identyfikator DOI oryginalnie opublikowanego utworu).