Traditio – Verbum czy actio
DOI:
https://doi.org/10.15633/acr.1750Słowa kluczowe:
objawienie Boże, Tradycja, depozyt wiary, Duch ŚwiętyAbstrakt
Skomplikowane pojęcie Tradycji w teologii katolickiej jest analizowane z punktu widzenia relacji istniejącej między słowem i czynem w procesie przekazu objawienia Bożego. Przeprowadzone analizy pozwalają stwierdzić, że Tradycja to nie słowo albo czyn (verbum aut actio), lecz jest to słowo potwierdzane czynem (verbum et actio) i czyn wyjaśniany słowem, zgodnie z poleceniem Zbawiciela: „To czyńcie na moją pamiątkę” (Łk 22, 19).Bibliografia
Auvray P., Stworzenie, [w:] Słownik teologii biblijnej, red. X. Léon-Dufour, Poznań–Warszawa 1973, s. 912–913.
Catechismus Catholicae Ecclesiae, Citta del Vaticano 1997.
Grelot P., Tradycja, [w:] Słownik teologii biblijnej, red. X. Léon-Dufour, Poznań–Warszawa 1973, s. 983–989.
Kowalewski M., Mały słownik teologiczny, Poznań–Warszawa–Lublin 1960.
Sobór Watykański I, Konstytucja dogmatyczna o wierze katolickiej Dei Filius, [w:] Dokumenty Soborów Powszechnych. Tekst łaciński i polski, t. 4, 1511–1870, red. A. Baron, H. Pietras, Kraków 2007, s. 888–911 (Źródła Myśli Teologicznej, 33).
Szczurek J. D., Trójjedyny. Traktat o Bogu w Trójcy Świętej jedynym, wyd. 2, Kraków 2003.
Tomczak R., Cuda Jezusa, [w:] Leksykon teologii fundamentalnej, red. M. Rusecki, Lublin–Kraków 2002, s. 289–293.
Tradycja w Kościele. Materiały z sympozjum zorganizowanego przez Papieską Akademię Teologiczną, Polskie Towarzystwo Teologiczne, Instytut Teologiczny Księży Misjonarzy w Krakowie, red. T. Dzidek, B. Sieńczak, J. D. Szczurek, Kraków 1994.
Vorgrimler H., Nowy leksykon teologiczny, tłum. i oprac. T. Mieszkowski, P. Pachciarek, Warszawa 2005.
Woźniak R. J., Różnica i tajemnica. Objawienie jako teologiczne źródło ludzkiej sobości, Poznań 2012 (Alfa–Omega, 29).
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Twórca oświadcza, że przysługują mu prawa autorskie do utworu i że nie są ograniczone w zakresie objętym niniejszym oświadczeniem oraz że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza praw autorskich innych osób.
Twórca zezwala Uniwersytetowi Papieskiemu Jana Pawła II w Krakowie na nieodpłatne, niewyłączne i nieograniczone w czasie korzystanie z utworu, to jest:
- utrwalanie i zwielokrotnianie: wytwarzanie egzemplarzy utworu techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;
- obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których utwór utrwalono (wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy, publiczne wystawienie, wyświetlenie, a także publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym);
- włączenie utworu w skład utworu zbiorowego;
- udzielanie przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie sublicencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0)
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie udostępnia utwór na Platformie Czasopism należącej do uczelni, na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0). Tym samym uprawnia wszystkich zainteresowanych do korzystania z utworu pod następującymi warunkami:
- zostanie podany autor i tytuł utworu,
- zostanie podane miejsce publikacji (tytuł czasopisma i identyfikator DOI oryginalnie opublikowanego utworu).