Perspektywy dla dziewic konsekrowanych żyjących w świecie wynikające z duchowości monastycznej
DOI:
https://doi.org/10.15633/acr.2024Słowa kluczowe:
dziewice konsekrowane żyjące w świecie, duchowość monastyczna, modlitwa liturgiczna, modlitwa prywatna, lectio divinaAbstrakt
W niniejszym artykule została podjęta refleksja nad teraźniejszością dziewic konsekrowanych. Po przedstawieniu specyfiki dziewic konsekrowanych żyjących w świecie została ukazana charakterystyka duchowości monastycznej, ze szczególnym zwróceniem uwagi na brak drugorzędnego celu, uprzywilejowane miejsce modlitwy w życiu mniszym, realizowanej w dwóch formach: modlitwy liturgicznej oraz modlitwy prywatnej, stałość życia we wspólnocie i utrzymywanie się z własnej pracy. Zostało jeszcze zasygnalizowane zagadnienie teologii monastycznej. Wszystkie te aspekty były rozpatrywane w kontekście dziewic konsekrowanych.W części poświęconej modlitwie dziewic konsekrowanych została omówiona modlitwa liturgiczna (msza święta, spowiedź i kierownictwo duchowe, liturgia godzin) i modlitwa prywatna (adoracja Najświętszego Sakramentu, czytanie Pisma Świętego i rozmyślanie, specjalne nabożeństwo do Maryi).
Całość artykułu kończą sugestie dla dziewic konsekrowanych inspirowane duchowością monastyczną.
Bibliografia
Galiński P., Kim powinien być mnich? Powrót do źródeł… O duchowości monastycznej, cz. 3, http://ps-po.pl/2014/03/01/kim-powinien-byc-mnich-powrot-do-zrodel-o-duchowosci-monastycznej-cz-3/ (4.05.2016).
Konecki K., Konsekracja dziewic w odnowie liturgicznej Soboru Watykańskiego II. Studium liturgiczno-teologiczne, Włocławek 1997.
Leclercq J., Miłość nauki a pragnienie Boga, przeł. M. Borkowska, Kraków–Tyniec 1997.
Leclercq J., U źródeł duchowości Zachodu. Etapy rozwoju i elementy stałe, przeł. Sz. Sztuka, Kraków–Tyniec 2009.
Podkomisja KEP ds. Indywidualnych Form Życia Konsekrowanego, Materiały pomocnicze dla Kościoła w Polsce. Materiały pomocnicze dla Stanu Dziewic, http://www.ifzk.episkopat.pl/dokumenty/2.1-ov-materialy_pomocnicze.pdf (4.05.2016).
Rollin B., Jak żyć dzisiaj Regułą św. Benedykta. Komentarz do Reguły, red. S. Wirpszanka, Kraków–Tyniec 2005.
Studer B., Teologia monastyczna, [w:] Historia teologii. Epoka patrystyczna, red. A. di Berardino, B. Studer, Kraków 2003, s. 649–658.
Stypułkowska B., Biblijna formacja katechetów, Częstochowa 2015.
Stypułkowska B., Indywidualne formy życia konsekrowanego w kontekście Roku życia konsekrowanego, „Częstochowskie Studia Teologiczne” 43 (2015), s. 117–145.
Zatorski W., Komentarz do Reguły św. Benedykta, Kraków–Tyniec 2012.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Twórca oświadcza, że przysługują mu prawa autorskie do utworu i że nie są ograniczone w zakresie objętym niniejszym oświadczeniem oraz że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza praw autorskich innych osób.
Twórca zezwala Uniwersytetowi Papieskiemu Jana Pawła II w Krakowie na nieodpłatne, niewyłączne i nieograniczone w czasie korzystanie z utworu, to jest:
- utrwalanie i zwielokrotnianie: wytwarzanie egzemplarzy utworu techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;
- obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których utwór utrwalono (wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy, publiczne wystawienie, wyświetlenie, a także publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym);
- włączenie utworu w skład utworu zbiorowego;
- udzielanie przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie sublicencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0)
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie udostępnia utwór na Platformie Czasopism należącej do uczelni, na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0). Tym samym uprawnia wszystkich zainteresowanych do korzystania z utworu pod następującymi warunkami:
- zostanie podany autor i tytuł utworu,
- zostanie podane miejsce publikacji (tytuł czasopisma i identyfikator DOI oryginalnie opublikowanego utworu).