Sewilski zbiór wizerunków zakonników mercedariańskich pędzla Zurbarána
DOI:
https://doi.org/10.15633/fhc.2072Słowa kluczowe:
Francisco de Zurbarán, malarstwo, mercedariusze, Sewilla, wizerunkiAbstrakt
Wizerunki zakonników mercedariańskich autorstwa Francisco de Zurbarána powstały do sewilskiego klasztoru Nuestra Señora de la Merced. Artysta naszkicował postaci braci zakonnych z odległych czasów w oparciu o fizjonomię współczesnych mu modeli. Zachowane obrazy charakteryzują się prostotą kompozycji. Każde płótno wypełnia postać zakonnika odzianego w biały habit. Wszyscy ukazani przedstawiciele zakonu, za wyjątkiem świętego Serapiona, przedstawieni zostali z księgą, która podkreśla walory intelektualne wybranych zakonników. Podobizny mercedariuszy zdobiące ściany pomieszczeń klasztornych stanowiły punkt odniesienia oraz wzór życia zakonnego dla pokoleń mężczyzn wstępujących do zakonu. Francisco de Zurbarán za pomocą dwóch barw: ciemnego, niemalże czarnego tła i jaśniejącej na nim bieli zawarł duchowy wymiar wizerunków uwznioślając ideę życia zakonnego.Bibliografia
Brown J., Patronage and piety. Religious imagery in the art of Francisco de Zurbarán, [in:] Zurbarán, New York 1987, p. 25–37.
Delenda O., Francisco de Zurbarán 1598–1664, Madrid 2009.
Forstner D., Świat symboliki chrześcijańskiej, tłum. i oprac. W. Zakrzewska, P. Pachciarek, R. Turzyński, Warszawa 1990.
Gudiol J., Gallego J., Zurbarán, 1598–1664. Biography and critical analysis. Catalogue of the works, New York 1977.
Sánchez Quevedo I., Zurbarán, Madrid 2000.
Witko A., Sewilskie malarstwo siedemnastego wieku. Od wizji mistycznych do martwych natur, Kraków 2013.
Zurbarán, Museo del Prado 1988; Ministerio de Cultura, Banco Bilbao Vizcaya 1988.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Twórca oświadcza, że przysługują mu prawa autorskie do utworu i że nie są ograniczone w zakresie objętym niniejszym oświadczeniem oraz że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza praw autorskich innych osób.
Twórca zezwala Uniwersytetowi Papieskiemu Jana Pawła II w Krakowie na nieodpłatne, niewyłączne i nieograniczone w czasie korzystanie z utworu, to jest:
- utrwalanie i zwielokrotnianie: wytwarzanie egzemplarzy utworu techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;
- obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których utwór utrwalono (wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy, publiczne wystawienie, wyświetlenie, a także publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym);
- włączenie utworu w skład utworu zbiorowego;
- udzielanie przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie sublicencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0)
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie udostępnia utwór na Platformie Czasopism należącej do uczelni, na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0). Tym samym uprawnia wszystkich zainteresowanych do korzystania z utworu pod następującymi warunkami:
- zostanie podany autor i tytuł utworu,
- zostanie podane miejsce publikacji (tytuł czasopisma i identyfikator DOI oryginalnie opublikowanego utworu).