Fenomenologia Adama Węgrzeckiego kluczem do zrozumienia człowieka
DOI:
https://doi.org/10.15633/lie.60202Słowa kluczowe:
fenomenologia, antropologia, tożsamość, podmiot osobowy, aksjologiaAbstrakt
Artykuł ukazuje twórczość Adama Węgrzeckiego, który posługiwał się metodą fenomenologiczną. Jego zainteresowania naukowe były ściśle związane z antropologią. W pracy zaprezentowane zostały następujące zagadnienia: warunki kształtowania się tożsamości, właściwości osobowe, aksjologiczne filary tożsamości oraz wpływ aksjologicznego profilu podmiotu osobowego na jego tożsamość. Adam Węgrzecki, z właściwym sobie wyczuciem i odpowiedzialnością, wypracował metodę możliwie pełnego opisu fenomenologicznego, która zasługuje na przyznanie mu wysokiej kompetencji filozoficznej. Wszystkie podejmowane przez niego tematy, nawet jeśli nie dotyczyły kwestii antropologicznych, w tle zakładały pewną wizję antropologii jako nauki uprawianej za pomocą metody fenomenologicznej.
Bibliografia
Duchliński P., Fenomenologiczna antropologia Adama Węgrzeckiego. Uwagi metateoretyczne, „Kwartalnik Filozoficzny” 46 (2018) z. 2, s. 37–56.
Leary M. R., The Curse of Self, Oxford 2004.
Neckar J., Osobowość człowieka – specyficznie ludzkie aspekty jej struktury i funkcji, w: Pamięć, osobowość, osoba. Księga jubileuszowa dedykowana Profesor Annie Gałdowej, red. A. Tokarz, Kraków 2011, s. 123–134.
Tischner J., Etyka wartości i nadziei, w: Wobec wartości, red. J. Tischner, J. A. Kłoczowski, Poznań 1982.
Węgrzecki A., Aksjologiczne uwarunkowania tożsamości człowieka, w: Pamięć, osobowość, osoba. Księga jubileuszowa dedykowana Profesor Annie Gałdowej, red. A. Tokarz, Kraków 2011, s. 31–41.
Węgrzecki A., O poznaniu drugiego człowieka, Kraków 1992.
Węgrzecki A., Perspektywy fenomenologicznej antropologii, „Fenomenologia” 7 (2009), s. 105–118.
Węgrzecki A., Wokół filozofii spotkania, Kraków 2014.
Węgrzecki A., Założenia i perspektywy fenomenologicznej antropologii, „Zeszyty Naukowe / Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie” (2012) nr 882, s. 47–56.
Węgrzecki A., Zarys fenomenologii podmiotu, Kraków 1996.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.
Autorzy publikujący w czasopiśmie udzielają jego wydawcy zgody o następującej treści:
- Autor zachowuje autorskie prawa majątkowe do utworu, a jednocześnie udziela wydawcy czasopisma zgody na jego pierwszą publikację w wersji drukowanej i wersji online na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe oraz zgody na wykonywanie opracowań, w tym przekładów.
- Autor ma możliwość udzielania zgody niewyłącznej na opublikowanie utworu w wersji, która ukazała się w czasopiśmie (np. zamieszczenia go w repozytorium instytucjonalnym lub opublikowania w książce), wraz z informacją o jego pierwszej publikacji w czasopiśmie.
- Autor może umieścić swój utwór online (np. w repozytorium instytucjonalnym lub na swojej stronie internetowej) jeszcze przed zgłoszeniem utworu do czasopisma.