Fenomenologia Adama Węgrzeckiego kluczem do zrozumienia człowieka
DOI:
https://doi.org/10.15633/lie.60202Słowa kluczowe:
fenomenologia, antropologia, tożsamość, podmiot osobowy, aksjologiaAbstrakt
Artykuł ukazuje twórczość Adama Węgrzeckiego, który posługiwał się metodą fenomenologiczną. Jego zainteresowania naukowe były ściśle związane z antropologią. W pracy zaprezentowane zostały następujące zagadnienia: warunki kształtowania się tożsamości, właściwości osobowe, aksjologiczne filary tożsamości oraz wpływ aksjologicznego profilu podmiotu osobowego na jego tożsamość. Adam Węgrzecki, z właściwym sobie wyczuciem i odpowiedzialnością, wypracował metodę możliwie pełnego opisu fenomenologicznego, która zasługuje na przyznanie mu wysokiej kompetencji filozoficznej. Wszystkie podejmowane przez niego tematy, nawet jeśli nie dotyczyły kwestii antropologicznych, w tle zakładały pewną wizję antropologii jako nauki uprawianej za pomocą metody fenomenologicznej.
Bibliografia
Duchliński P., Fenomenologiczna antropologia Adama Węgrzeckiego. Uwagi metateoretyczne, „Kwartalnik Filozoficzny” 46 (2018) z. 2, s. 37–56.
Leary M. R., The Curse of Self, Oxford 2004.
Neckar J., Osobowość człowieka – specyficznie ludzkie aspekty jej struktury i funkcji, w: Pamięć, osobowość, osoba. Księga jubileuszowa dedykowana Profesor Annie Gałdowej, red. A. Tokarz, Kraków 2011, s. 123–134.
Tischner J., Etyka wartości i nadziei, w: Wobec wartości, red. J. Tischner, J. A. Kłoczowski, Poznań 1982.
Węgrzecki A., Aksjologiczne uwarunkowania tożsamości człowieka, w: Pamięć, osobowość, osoba. Księga jubileuszowa dedykowana Profesor Annie Gałdowej, red. A. Tokarz, Kraków 2011, s. 31–41.
Węgrzecki A., O poznaniu drugiego człowieka, Kraków 1992.
Węgrzecki A., Perspektywy fenomenologicznej antropologii, „Fenomenologia” 7 (2009), s. 105–118.
Węgrzecki A., Wokół filozofii spotkania, Kraków 2014.
Węgrzecki A., Założenia i perspektywy fenomenologicznej antropologii, „Zeszyty Naukowe / Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie” (2012) nr 882, s. 47–56.
Węgrzecki A., Zarys fenomenologii podmiotu, Kraków 1996.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.
W kwestii praw autorskich obowiązują następujące zasady:
1. Twórca oświadcza, że służą mu prawa autorskie do utworu i że nie są ograniczone w zakresie objętym niniejszym oświadczeniem oraz że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza praw autorskich innych osób.
2. Twórca zezwala Uniwersytetowi Papieskiemu Jana Pawła II w Krakowie na nieodpłatne, niewyłączne i nieograniczone w czasie korzystanie z utworu, to jest:
- utrwalanie i zwielokrotnianie: wytwarzanie egzemplarzy utworu techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;
- obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których utwór utrwalono (wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy, publiczne wystawienie, wyświetlenie, a także publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym);
- włączenie utworu w skład utworu zbiorowego;
- udzielanie przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie sublicencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0)
3. Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie udostępnia utwór na Platformie Czasopism należącej do uczelni, na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0). Tym samym uprawnia wszystkich zainteresowanych do korzystania z utworu pod następującymi warunkami:
- zostanie podany autor i tytuł utworu,
- zostanie podane miejsce publikacji (tytuł czasopisma i adres internetowy do oryginalnie opublikowanego utworu).