Podstawowe założenia Światowych Dni Młodych
DOI:
https://doi.org/10.15633/pms.1112Słowa kluczowe:
Światowe Dni Młodzieży (ŚDM), młodzi, liturgia, katolickość, wolontariat, świadectwo, radośćAbstrakt
Podstawowe założenia Światowych Dni Młodych formowały się na przestrzeni trzech ostatnich pontyfikatów. Idea tego wydarzenia zrodziła się z pasterskiej troski Jana Pawła II o młodych. Rozpoznał on, że entuzjazm młodych jest jednocześnie wspaniałym środkiem budującym jedność między różnymi kulturami. Widział też, że to działanie duszpasterskie musi być kościelne, uniwersalne i młodzież musi być w nim głównym protagonistą. Papież Benedykt, podkreślając katolickość i uniwersalność Światowych Dni Młodzieży, wyakcentował rolę wolontariatu, adoracji i sakramentu pojednania. Papież Franciszek podkreślił braterstwo, święto wiary i misję młodych we współczesnym świecie. ŚDM są zatem wydarzeniem bardzo kompleksowym, ale koniecznym w panoramie życia dzisiejszego Kościoła.
Bibliografia
Anatrella T., Le monde des jeunes: qui sont-ils, que cherchent-ils?, „Bulletin du Secrétariat de la Conférence des Evêques de France”, n. 7 (2003), s. 20.
Benedykt XVI, Przemówienie do Kurii Rzymskiej z okazji składania życzeń bożonarodzeniowych, 22 grudnia 2011: AAS 104/1 (2012), s. 33–41.
Franciszek, Audiencja generalna, 4 września 2013, http://w2.vatican.va/content/francesco/pl/audiences/2013/documents/papa-francesco_20130904_udienza-generale.html (20.10.2014).
Garelli F., La sensibilità religiosa emergente, [w:] Una spiritualità in movimento, a cura di F. Garelli-R. Ferrero Camoletto, Padova 2003.
Jan Paweł II, Przemówienie do Kurii Rzymskiej z życzeniami bożonarodzeniowymi, 20 grudnia 1985, AAS 78 (1986) 623.
Jan Paweł II, List do kardynała Pironio z okazji Seminarium o ŚDM zorganizowanego w Częstochowie, 8 maja 1996: http://w2.vatican.va/content/john-paul-ii/it/letters/1996/documents/hf_jp-ii_let_19960508_czestochowa-gmg.html (20.10.2014).
Ryłko S., Światowe Dni Młodych: dar, który angażuje cały Kościół, Przemówienie do Konferencji Episkopatu Hiszpanii, Madryt 22 kwietnia 2010, http://www.laici.va/content/dam/laici/documenti/rylko/italiano/gmg-un-dono-che-impegna-la-chiesa.pdf (20.10.2014).
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Twórca oświadcza, że przysługują mu prawa autorskie do utworu i że nie są ograniczone w zakresie objętym niniejszym oświadczeniem oraz że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza praw autorskich innych osób.
Twórca zezwala Uniwersytetowi Papieskiemu Jana Pawła II w Krakowie na nieodpłatne, niewyłączne i nieograniczone w czasie korzystanie z utworu, to jest:
- utrwalanie i zwielokrotnianie: wytwarzanie egzemplarzy utworu techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;
- obrót oryginałem albo egzemplarzami, na których utwór utrwalono (wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy, publiczne wystawienie, wyświetlenie, a także publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym);
- włączenie utworu w skład utworu zbiorowego;
- udzielanie przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie sublicencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0)
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie udostępnia utwór na Platformie Czasopism należącej do uczelni, na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0) Tym samym uprawnia wszystkich zainteresowanych do korzystania z utworu pod następującymi warunkami:
- zostanie podany autor i tytuł utworu,
- zostanie podane miejsce publikacji (tytuł czasopisma i adres internetowy do oryginalnie opublikowanego utworu).