Nobilis pulchritudo. O pięknie liturgii
DOI:
https://doi.org/10.15633/pms.1513Słowa kluczowe:
liturgia, piękno, konstytucja o liturgii świętej, ordo, ryt, sztuka liturgiczna, antropologia liturgicznaAbstrakt
Celem niniejszego artykułu było ukazanie teologicznej relacji między liturgią a pięknem w jej wymiarze celebracyjnym. Relacja ta opiera się na próbie odnalezienia odpowiedzi na dwa pytania. Pierwsze z nich dotyczy istoty teologicznego odniesienia liturgia – piękno i brzmi: „czy może istnieć liturgia, która nie byłaby piękna?”. Na pytanie to odpowiada Benedykt XVI w adhortacji apostolskiej Sacramentum caritatis z 2007 roku, zwracając uwagę, iż piękno należy do wewnętrznej struktury celebrowanego misterium, ponieważ przez nie dociera do człowieka prawda o Bożej Miłości. Dzięki temu każda liturgia jest piękna.
Drugie pytanie koncentruje się na celebracji liturgicznej i brzmi: „czy może istnieć takie piękno, które nie domagałoby się celebrowania?”. Autentyczne piękno zawsze wyraża się w rycie – obrzędzie – i sztuce. Tylko wtedy może dotrzeć do człowieka i sprawić, aby wszedł on w głębię celebrowanego misterium.
Bibliografia
Bać T., Sacrum liturgii, [w:] Studia liturgiczne, t. 9, Reforma i odnowa liturgii po Soborze Watykańskim II, red. C. Krakowiak, W. Pałęcki, Lublin 2013, s. 127–139.
Cassingena-Trévedy F., La bellezza della liturgia, Magnano 2003.
Flores Arcas J. J., De una teología estética a la belleza del ars celebrandi, „Ecclesia Orans” 27 (2010), s. 73–97.
Font J., „Per visibilia ad invisibilia”: elementos de la celebración que ayudan a la experiencia de Dios (gestos, símbolos, lugar…), „Phase” 51 (2011), s. 371–383.
Guardini R., O duchu liturgii, Kraków 1996.
Malacarne A., Baldessari R., Gli spazi liturgici della celebrazione rituale, Siena 2011.
Maggiani S., Il linguaggio liturgico, [w:] Scientia liturgica. Manuale di liturgia, t. 2, red. A. J. Chupungco, Casale Monferrato 1999, s. 231–263.
Marini P., Liturgia i piękno. Nobilis pulchritudo, tłum. W. Dzierża, Pelplin 2007.
Marini P., Liturgia y belleza según el espíritu del Concilio Vaticano II, „Phase” 48 (2008), s. 491–513.
Ratzinger J., Duch liturgii, Poznań 2002.
Reyes R., L’unità nel pensiero liturgico di Joseph Ratzinger, Roma 2011.
Trapani V., Un’istruzione per celebrare il mistero pasquale, [w:] Sacramento dell’amore. Considerazioni in margine all’Esortazione apostolica Sacramentum caritatis di Benedetto XVI, a cura di G. Campanini, F. Monaco, V. Trapani, Milano 2007, s. 37–65.
Sorrentino A., Sztuka przewodniczenia celebracjom liturgicznym. Praktyczne sugestie dla kapłanów, Kraków 2001.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Twórca oświadcza, że przysługują mu prawa autorskie do utworu i że nie są ograniczone w zakresie objętym niniejszym oświadczeniem oraz że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza praw autorskich innych osób.
Twórca zezwala Uniwersytetowi Papieskiemu Jana Pawła II w Krakowie na nieodpłatne, niewyłączne i nieograniczone w czasie korzystanie z utworu, to jest:
- utrwalanie i zwielokrotnianie: wytwarzanie egzemplarzy utworu techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;
- obrót oryginałem albo egzemplarzami, na których utwór utrwalono (wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy, publiczne wystawienie, wyświetlenie, a także publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym);
- włączenie utworu w skład utworu zbiorowego;
- udzielanie przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie sublicencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0)
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie udostępnia utwór na Platformie Czasopism należącej do uczelni, na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0) Tym samym uprawnia wszystkich zainteresowanych do korzystania z utworu pod następującymi warunkami:
- zostanie podany autor i tytuł utworu,
- zostanie podane miejsce publikacji (tytuł czasopisma i adres internetowy do oryginalnie opublikowanego utworu).