Kapłańska droga księdza prałata Stanisława Indyka
DOI:
https://doi.org/10.15633/tst.1566Słowa kluczowe:
diecezja tarnowska, ks. Stanisław Indyk, Tarnów-Mościce, duszpasterstwoAbstrakt
Życie ks. Stanisława Indyka stanowi dla kapłanów przykład realizacji powołania, a dla wiernych świeckich jest wyraźnym drogowskazem w drodze do Boga. Po otrzymaniu święceń kapłańskich pracował jako wikariusz i katecheta. Następnie pełnił posługę ojca duchownego i prefekta w Seminarium Duchownym w Tarnowie. W trudnych czasach wojny i okupacji otaczał pasterską troską swoich parafian w Tarnowie-Mościcach. Zorganizował ośrodek tajnego nauczania, rozwijał pomoc charytatywną oraz budował nowy kościół parafialny. Wytężona praca duszpasterska odbiła się na jego zdrowiu. Przeżył 80 lat, służąc z oddaniem Bogu i ludziom.Bibliografia
Ludwiczak M., Wspomnienie o ks. Indyku, [w:] Księga pamiątkowa z okazji 50-lecia kapłaństwa księdza Stanisława Indyka (mps), Archiwum Parafialne w Mościcach.
Nowak A., Słownik biograficzny kapłanów diecezji tarnowskiej, 1786–1985, t. 3, Tarnów 2000.
Rzeczpospolita Mościcka, red. P. Pawlina, Tarnów 2007.
Schematyzm diecezji tarnowskiej na rok 1992, część I historyczna, red. J. Rzepa, Tarnów 1992.
Smoła M., IV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Anioła w Tarnowie 1945-2005: Szkoła i ludzie. Zarys monograficzny, Tarnów 2005.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Twórca oświadcza, że służą mu prawa autorskie do utworu i że nie są ograniczone w zakresie objętym niniejszym oświadczeniem oraz że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza praw autorskich innych osób.
Twórca zezwala Uniwersytetowi Papieskiemu Jana Pawła II w Krakowie na nieodpłatne, niewyłączne i nieograniczone w czasie korzystanie z utworu, to jest:
- utrwalanie i zwielokrotnianie: wytwarzanie egzemplarzy utworu techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;
- obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których utwór utrwalono (wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy, publiczne wystawienie, wyświetlenie, a także publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym);
- włączenie utworu w skład utworu zbiorowego;
- udzielanie przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie sublicencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0).
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie udostępnia utwór na Platformie Czasopism należącej do uczelni, na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0) Tym samym uprawnia wszystkich zainteresowanych do korzystania z utworu pod następującymi warunkami:
- zostanie podany autor i tytuł utworu,
- zostanie podane miejsce publikacji (tytuł czasopisma i adres internetowy do oryginalnie opublikowanego utworu).