Relacje biskupów tarnowskich ze Zgromadzeniem Służebniczek Dębickich w latach 1880–1937
DOI:
https://doi.org/10.15633/tst.41205Słowa kluczowe:
służebniczki dębickie, diecezja tarnowska, Alojzy Pukalski, Ignacy Łobos, Leon Wałęga, Franciszek LisowskiAbstrakt
Założyciel Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej, bł. Edmund Bojanowski, zobowiązał siostry do stałej relacji z rządcą diecezji, na terenie której znajdują się ich placówki. Nakazywał służebniczkom podporządkowanie biskupowi. Bez jego zezwolenia nie można było otwierać nowych domów. Ordynariuszowi lub wyznaczonemu przez niego kapłanowi — komisarzowi biskupiemu, siostry zdawały też sprawozdanie z działalności. Wpisy w kronikach zakonnych oraz w dokumentach konsystorialnych świadczą o ojcowskim podejściu tarnowskich biskupów do służebniczek dębickich — począwszy od bp. Józefa Alojzego Pukalskiego (bp. tarnowskiego w latach 1851–1885), za którego rządów w diecezji siostry założyły swoją pierwszą placówkę, aż do bp. Franciszka Lisowskiego (bp. tarnowskiego w latach 1933–1939), kiedy to za jego pasterzowania papież Pius XI zatwierdził konstytucje zgromadzenia, dzięki czemu weszło ono pod szczególną opiekę Kościoła.
Bibliografia
Archiwum Główne Służebniczek Dębickich, Historia Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej w Dębicy, Dębica 1940.
Archiwum Główne Służebniczek Dębickich, Kronika Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanego Poczęcia w Dębicy. Księga I. 1903–1940.
Archiwum Główne Służebniczek Dębickich, Pismo bp. F. Lisowskiego do matki Generalnej SS. Służebniczek NMP w Dębicy w sprawie zmian w habicie z dnia 20 XI 1934 roku, w: Korespondencja z ordynariuszami i kuriami biskupimi (1923–1959), sygn. I-A-e-7/6.
Biel B., Działalność zgromadzeń zakonnych żeńskich w diecezji tarnowskiej, „Currenda” 1988 nr 1.
Goździewski S., Z Tarnowa, „Nasza Sprawa” 2 (1934) nr 50, s. 11.
Historia dębickiej kapliczki Edmundowej, red. A. Skrzypek, https://siostry.net/historia-kapliczki/ (6.10.2022).
List pasterski bp. Franciszka Lisowskiego do duchowieństwa z okazji ingresu do katedry tarnowskiej z dnia 3 V 1933 r., „Currenda” 1933 nr 6.
Nowak A., Słownik biograficzny kapłanów diecezji tarnowskiej 1786–1985, t. 1–4, Tarnów 1999–2004.
Skrzypek A., Służebniczki dębickie w diecezji tarnowskiej w latach 1891–1989, Dębica 2016.
Soprych J., Biskup Franciszek Lisowski (1876–1939). Teolog i duszpasterz, Tarnów 2017.
Soprych J., Krótka historia kultu Matki Bożej w diecezji tarnowskiej, w: Maryja w Biblii i Kościele, red. P. Łabuda, Tarnów 2020.
Tajanowicz W., Służebniczki Dębickie w społeczeństwie polskim w latach 1914–1939, Dębica 2017.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2022 Jacek Soprych
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.
Twórca oświadcza, że służą mu prawa autorskie do utworu i że nie są ograniczone w zakresie objętym niniejszym oświadczeniem oraz że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza praw autorskich innych osób.
Twórca zezwala Uniwersytetowi Papieskiemu Jana Pawła II w Krakowie na nieodpłatne, niewyłączne i nieograniczone w czasie korzystanie z utworu, to jest:
- utrwalanie i zwielokrotnianie: wytwarzanie egzemplarzy utworu techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;
- obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których utwór utrwalono (wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy, publiczne wystawienie, wyświetlenie, a także publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym);
- włączenie utworu w skład utworu zbiorowego;
- udzielanie przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie sublicencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0).
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie udostępnia utwór na Platformie Czasopism należącej do uczelni, na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0) Tym samym uprawnia wszystkich zainteresowanych do korzystania z utworu pod następującymi warunkami:
- zostanie podany autor i tytuł utworu,
- zostanie podane miejsce publikacji (tytuł czasopisma i adres internetowy do oryginalnie opublikowanego utworu).