Rys historyczny posługi kapelanów wojskowych w Polsce do czasów utworzenia stałego duszpasterstwa
DOI:
https://doi.org/10.15633/tst.2326Słowa kluczowe:
Wojsko Polskie, duszpasterstwo wojskowe, kapelani wojskowi, armia, historiaAbstrakt
Duchowa i żołnierska służba Bogu i ojczyźnie, stanowiąca szczególny wymiar powołania kapelanów wojskowych, ma długą historię sięgającą najdawniejszych czasów. Wraz z rozwojem organizacji armii, na przestrzeni wieków powstawały różne regulacje, próbujące unormować organizację posługi religijnej w wojsku i dostosować ją do potrzeb rozwijających się sił zbrojnych. To ważne zagadnienie stanowi przedmiot refleksji historycznej obejmującej swym zasięgiem służbę duszpasterską w Wojsku Polskim do czasu ukonstytuowania się stałego duszpasterstwa wojskowego.Bibliografia
Burzyński H., Struktura duszpasterstwa wojskowego w kościelnym prawie powszechnym, Radom 1999.
Chodyniecki D., Kapelani wojskowi w dziejach Polski do wybuchu II wojny światowej, „Saeculum Christianum” 4 (1997) nr 2, s. 105–153.
Góralski W., Struktura prawna duszpasterstwa wojskowego w świetle konstytucji apostolskiej papieża Jana Pawła II „Spirituali Militum Curae” z 21.IV.1986 r. „Prawo Kanoniczne” 32 (1989) nr 3–4, s. 143–155.
Humeński J., Zarys historyczny duszpasterstwa wojskowego w Polsce, w: Wspomnienia wojenne księży kapelanów, red. J. Humeński, Warszawa 1967, s. 9–42.
Klupa K., Katolickie duszpasterstwo wojskowe w Polsce do 1831 roku, „Poglądy i Doświadczenia” 1999 nr 113, s. 116–121.
Lenart M., Miles pius et iustus. Żołnierz chrześcijański katolickiej wiary w kulturze i piśmiennictwie dawnej Rzeczypospolitej (XVI–XVIII w.), Łódź 2009.
Manthey J., Średniowieczne duszpasterstwo wojskowe, „Duszpasterz Polski Zagranicą” 9 (1958) nr 3, s. 259–277.
Nowak E., Rys dziejów duszpasterstwa wojskowego w Polsce 968–1831, Warszawa 1932.
Odziemkowski J., Historia Ordynariatu Polowego w Polsce, w: Przywrócenie Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, red. A. Kubicki, Warszawa 1991, s. 5–8.
Odziemkowski J., Służba duszpasterska Wojska Polskiego 1914–1945, Warszawa 1998.
Odziemkowski J., Frątczak S. Z., Polskie duszpasterstwo wojskowe, Warszawa 1996.
Radziszewski J., Z dziejów duszpasterstwa wojskowego w Polsce (do zakończenia I wojny światowej), „Wojsko i Wychowanie” 10 (1990), s. 40–43.
Sielicki F., Nieznane materiały do dziejów kapelaństwa polskiego, „Zeszyty Naukowe KUL” 1998 nr 1–2, s. 186–194.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Twórca oświadcza, że służą mu prawa autorskie do utworu i że nie są ograniczone w zakresie objętym niniejszym oświadczeniem oraz że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza praw autorskich innych osób.
Twórca zezwala Uniwersytetowi Papieskiemu Jana Pawła II w Krakowie na nieodpłatne, niewyłączne i nieograniczone w czasie korzystanie z utworu, to jest:
- utrwalanie i zwielokrotnianie: wytwarzanie egzemplarzy utworu techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;
- obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których utwór utrwalono (wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy, publiczne wystawienie, wyświetlenie, a także publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym);
- włączenie utworu w skład utworu zbiorowego;
- udzielanie przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie sublicencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0).
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie udostępnia utwór na Platformie Czasopism należącej do uczelni, na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0) Tym samym uprawnia wszystkich zainteresowanych do korzystania z utworu pod następującymi warunkami:
- zostanie podany autor i tytuł utworu,
- zostanie podane miejsce publikacji (tytuł czasopisma i adres internetowy do oryginalnie opublikowanego utworu).