Pamięć a czas – od Arystotelesa do św. Tomasza
DOI:
https://doi.org/10.15633/tst.711Słowa kluczowe:
Arystoteles, św. Augustyn, św. Tomasz, umysł, pamięć, czas, teraźniejszość, przeszłość, przyszłośćAbstrakt
Przedmiotem refleksji w niniejszym artykule jest relacja, jaka zachodzi między pamięcią i czasem. Przytaczając rozważania takich myślicieli jak Arystoteles, św. Augustyn czy św. Tomasz z Akwinu, autorka próbuje odpowiedzieć na pytanie, czy pamięć znajduje się w umyśle, oraz uchwycić różnorodność w ujmowaniu problematyki pamięci i związanego z nią czasu, jego odczuwania i doświadczania.
Bibliografia
Arystoteles, Dzieła wszystkie, t. 3, O duszy. Krótkie rozprawy psychologiczno-biologiczne. Zoologia. O częściach zwierząt, przekł. P. Siwek, Warszawa 1992.
Herling-Grudziński G., Dziennik pisany nocą 1993–2000, t. 3, Kraków 2012.
Husserl E., Wykłady z fenomenologii wewnętrznej świadomości czasu, przekł. J. Sidorek, Warszawa 1989.
Nowik A. M., Zagadnienie pierwszych przyczyn rzeczy w komentarzu św. Tomasza z Akwinu do metafizyki Arystotelesa, Warszawa 2003.
Platon, Dialogi, t. 2, przekł. W. Witwicki, Kęty 1999.
Ricoeur P., Pamięć, historia, zapomnienie, Kraków 2012
Święty Augustyn, Wyznania, przekł. Z. Kubiak, Kraków 2006.
Święty Tomasz z Akwinu, Kwestie dyskutowane o prawdzie, t. 1, przekł. A. Aduszkiewicz, L. Kuczyński, J. Ruszczyński, Kęty 1998.
Zembrzuski M., Pamięć jako zmysłowa władza poznawcza w ujęciu św. Tomasza z Akwinu, Warszawa 2006 [maszynopis].
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Autorzy publikujący w czasopiśmie udzielają jego wydawcy zgody o następującej treści:
- Autor zachowuje autorskie prawa majątkowe do utworu, a jednocześnie udziela wydawcy czasopisma zgody na jego pierwszą publikację w wersji drukowanej i wersji online na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe oraz zgody na wykonywanie opracowań, w tym przekładów.
- Autor ma możliwość udzielania zgody niewyłącznej na opublikowanie utworu w wersji, która ukazała się w czasopiśmie (np. zamieszczenia go w repozytorium instytucjonalnym lub opublikowania w książce), wraz z informacją o jego pierwszej publikacji w czasopiśmie.
- Autor może umieścić swój utwór online (np. w repozytorium instytucjonalnym lub na swojej stronie internetowej) jeszcze przed zgłoszeniem utworu do czasopisma.