Autonomiczny Kraków skarbnicą narodowych pamiątek
DOI:
https://doi.org/10.15633/fhc.1261Słowa kluczowe:
autonomiczny Kraków, skarbnica, narodowe pamiątkiAbstrakt
W historii Polski i w rozwoju polskiej kultury Kraków odegrał ogromną rolę. Wszedłszy w skład państwa pierwszych Piastów stał się jednym z głównych jego grodów, zyskując wkrótce rangę stolicy. W okresie rozbicia dzielnicowego był miejscem jednoczącym podzielone ziemie Polski, a panowanie nad nim stanowiło o uznawanym powszechnie prymacie w kraju. Jako stolica zjednoczonego królestwa, a potem państwa polsko-litewskiego, należał do głównych stolic europejskich, a w czasach upadku, w XVII i XVIII wieku, nadal pozostawał miejscem koronacji i wiecznego spoczynku władców Polski. Wraz z utratą niepodległości zaczął odgrywać szczególną rolę, miast-symbolu, miasta-świątyni i skarbca, skupiającego uczucia podzielonego narodu. Nadanie Galicji autonomii i przywrócenie samorządu miejskiego w Krakowie w 1866 roku stało się impulsem do rozwoju Krakowa i przywrócenia jego dawnej świetności.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2015 Bernadeta Wilk
Praca jest udostępniana na licencji Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 3.0 Unported License.
Twórca oświadcza, że przysługują mu prawa autorskie do utworu i że nie są ograniczone w zakresie objętym niniejszym oświadczeniem oraz że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza praw autorskich innych osób.
Twórca zezwala Uniwersytetowi Papieskiemu Jana Pawła II w Krakowie na nieodpłatne, niewyłączne i nieograniczone w czasie korzystanie z utworu, to jest:
- utrwalanie i zwielokrotnianie: wytwarzanie egzemplarzy utworu techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;
- obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których utwór utrwalono (wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy, publiczne wystawienie, wyświetlenie, a także publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym);
- włączenie utworu w skład utworu zbiorowego;
- udzielanie przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie sublicencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0)
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie udostępnia utwór na Platformie Czasopism należącej do uczelni, na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0). Tym samym uprawnia wszystkich zainteresowanych do korzystania z utworu pod następującymi warunkami:
- zostanie podany autor i tytuł utworu,
- zostanie podane miejsce publikacji (tytuł czasopisma i identyfikator DOI oryginalnie opublikowanego utworu).