(Nie) wprowadzanie zaleceń Drugiego Soboru Watykańskiego na Słowacji (historia i działanie świeckich ruchów i stowarzyszeń)
DOI:
https://doi.org/10.15633/fhc.3415Słowa kluczowe:
Drugi Sobór Watykański, Kościół greckokatolicki, ruchy i wspólnoty kościelne, nowa ewangelizacja, organizacje świeckieAbstrakt
Jednym z owoców Drugiego Soboru Watykańskiego są ruchy kościelne i organizacje świeckie. Jednak wprowadzenie zaleceń i przepisów soboru w życie Kościoła katolickiego nie było łatwe. W Europie Wschodniej, a szczególnie w byłej Czechosłowacji, Kościół katolicki musiał zmierzyć się z niezwykle poważnym konfliktem zewnętrznym z reżimami komunistycznymi, które otwarcie utrudniały wprowadzanie decyzji soboru w życie codzienne. Kościół grekokatolicki, przynależność do którego przez osiemnaście lat była zakazywana przez czechosłowacki reżim totalitarny, znalazł się w centrum tego zatargu. Pomimo tego mrocznego okresu i licznych konfliktów, ostatecznie nadszedł czas wolności i rozkwitu nowych ruchów i wspólnot, które zasadzają się na współczesnych formach komunikacji z człowiekiem i odpowiadają na jego potrzebę silnego i osobistego doświadczania Boga. Jednak nawet w wolnym społeczeństwie, pomimo ciągłej działalności i rozkwitu tych ruchów, istnieją konflikty wewnętrzne, które są konsekwencją dojrzewania, rozwijania struktur i odwoływania się do charyzmy poszczególnych ruchów i społeczności w środowisku Kościoła katolickiego. Mamy obecnie okres dorastania do „kościelnej dojrzałości”, które nie może odbyć się bezproblemowo. Pomimo tego jednak, ruchy kościelne i organizacje świeckie stanowią odpowiedź na dramatyczne wołanie, powodowane przez Ducha Świętego, jakie słyszymy ze strony współczesnego świata.
Bibliografia
V. Beregi, Current Challenges and Evangelizing Community Model of John the Baptist, Gregorovce 2015.
Charismatic Renewal, in: http://www.kcho.sk/obnova.php (17.10.2018).
The Church in the History of Christianity in Slovakia, ed. J. Coranič, Prešov 2014.
J. Coranič, From the History of the Greek Church in Slovakia, České Budějovice 2014.
B. Y. Cordes, Signs of Hope – Movement, Secular Association and New Facts in the Life of the Church at the Threshold of the Jubilee, Bratislava 1998.
J. Cuhra, The Policy of the COMMUNIST PARTY and the State We Are in 1969−1972, Prague 2007.
“Dingur − a Magazine about the Contemporary Religious Scene”, Prague 2005, vol. VIII, no. 2.
P. Hocken, The Strategy of The Spirit?, Kostelní Vydří 1998.
In the Current Pentecostalism and the Social Context, ed. I. Ondrašek, I. Moďoroši, Ružomberok 2013.
R. Letz, Prenasledovanie Katolíckej cirkvi na Slovensku v rokoch 1948−1989, in: Vďační za dar viery a vzkriesenie Cirkvi, ed. M. Hospodár, Michalovce 2018.
P. Komanický, M. Poláčková, The Light-Life Movement, in: http:// casopisslovo.sk/wp-content/uploads/archiv/1226.pdf (11.10.2018).
P.-P. Kossey, MURDZA. The Apostolic Movement of Laymen of the Catholic Church in Slovakia, Elected 1995.
P. Mucha, The Phenomenon of New Community Activists in Catholic Church and of French Examples, in: https://www.studiatheologica. eu/artkey/sth- 2016040009_Fenomen_novych_komunit_v_ katolicke_cirkvi_a_priklady_z_Francie.php (25.08.2018).
B. Secondin, The New Movements in the Church, Kostelní Vydří 1999.
“The Word – the Greek Magazine of the Church”, Prešov 2012, vol. XLIV, no. 23.
Šturák P., History of the Greek Catholic Church in Czechoslovakia in the Years 1945−1989, Prešov 1999.
Šturák P., History of the Greek Catholic Church in the Years 1945−1989, Prešov 2018.
J. Vrabelec, J. Jarab, Ľ. Stanček, You Go into My Vineyard, Trnava 1997.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Twórca oświadcza, że przysługują mu prawa autorskie do utworu i że nie są ograniczone w zakresie objętym niniejszym oświadczeniem oraz że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza praw autorskich innych osób.
Twórca zezwala Uniwersytetowi Papieskiemu Jana Pawła II w Krakowie na nieodpłatne, niewyłączne i nieograniczone w czasie korzystanie z utworu, to jest:
- utrwalanie i zwielokrotnianie: wytwarzanie egzemplarzy utworu techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;
- obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których utwór utrwalono (wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy, publiczne wystawienie, wyświetlenie, a także publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym);
- włączenie utworu w skład utworu zbiorowego;
- udzielanie przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie sublicencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0)
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie udostępnia utwór na Platformie Czasopism należącej do uczelni, na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0). Tym samym uprawnia wszystkich zainteresowanych do korzystania z utworu pod następującymi warunkami:
- zostanie podany autor i tytuł utworu,
- zostanie podane miejsce publikacji (tytuł czasopisma i identyfikator DOI oryginalnie opublikowanego utworu).