Projekt if-Theology. Pomiędzy fantazmatem a rzeczywistością
DOI:
https://doi.org/10.15633/lie.799Słowa kluczowe:
teologia, metateologia, wiara i teologia, postawy propozycjonalne, twierdzenie o dedukcji, if-thenismAbstrakt
Metateologia uprawiana „od wewnątrz” teologii zawiera twierdzenie, że warunkiem koniecznym uprawiania teologii przez dany podmiot jest wiara tego podmiotu. W artykule zaproponowano pewne przekształcenie – przy pomocy narzędzi logicznych – twierdzeń teologii. Niezależnie od różnych postaw propozycjonalnych różnych podmiotów wobec twierdzeń teologii wszystkie podmioty posiadają te samą postawę propozycjonalną wobec nowej postaci twierdzeń teologii. Stanowi to pewien argument przeciwko wspomnianemu na początku twierdzeniu metateologicznemu.Bibliografia
Bronk A., Majdański S., Teologia – próba metodologiczno-epistemologicznej charakterystyki, „Nauka” 2006 nr 2, s. 81–110.
Carnes J. R., Axiomatics and dogmatics, New York 1982.
Hellman G., Mathematics without numbers, Oxford 1989.
International Theology Comission, Theology today. Perspectives, principles and criteria, Vatican 2012.
Polak T., Teologia i nauki. Pytanie o metodologie i „wyznaniowość” teologii, http://www.graniczne.amu.edu.pl/PPGWiki/attach/ReligiaNaukaNagrania/re10–03–24.pdf (22.082013).
Tokarz M., Elementy pragmatyki logicznej, Warszawa 1993.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2015 Jerzy, Adam Dadaczyński, Olszewski
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.
W kwestii praw autorskich obowiązują następujące zasady:
1. Twórca oświadcza, że służą mu prawa autorskie do utworu i że nie są ograniczone w zakresie objętym niniejszym oświadczeniem oraz że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza praw autorskich innych osób.
2. Twórca zezwala Uniwersytetowi Papieskiemu Jana Pawła II w Krakowie na nieodpłatne, niewyłączne i nieograniczone w czasie korzystanie z utworu, to jest:
- utrwalanie i zwielokrotnianie: wytwarzanie egzemplarzy utworu techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;
- obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których utwór utrwalono (wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy, publiczne wystawienie, wyświetlenie, a także publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym);
- włączenie utworu w skład utworu zbiorowego;
- udzielanie przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie sublicencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0)
3. Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie udostępnia utwór na Platformie Czasopism należącej do uczelni, na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0). Tym samym uprawnia wszystkich zainteresowanych do korzystania z utworu pod następującymi warunkami:
- zostanie podany autor i tytuł utworu,
- zostanie podane miejsce publikacji (tytuł czasopisma i adres internetowy do oryginalnie opublikowanego utworu).