О понятиях вечности и времени у Николая Надеждина как издателя „Философического письма” Петра Чаадаева
DOI:
https://doi.org/10.15633/lie.1971Słowa kluczowe:
Piotr Czaadajew, Mikołaj Nadeżdin, królestwo Boże, samoświadomość, pokora, narodowośćAbstrakt
W niniejszym studium przeanalizowano koncepcje wieczności i czasu Mikołaja Nadeżdina (1804–1856) w celu wyjaśnienia jego zamiaru, jaki powziął, wydając rosyjskie tłumaczenie Listu filozoficznego Czaadajewa w swoim czasopiśmie „Teleskop” w 1836 roku. Nadeżdin uważał, że „czas” jest obrazem i podobieństwem Boskiej „wieczności” w świecie zjawisk i że jego przeznaczeniem jest powrót do swojego prototypu. W konsekwencji, stworzone istoty świata powinny stopniowo przemieszczać się w kierunku istot idealnych w ciągu długiego okresu czasu. Tak więc, z jego punktu widzenia, prawdziwy „czas” nie jest niczym innym, jak ruchem świata w kierunku odwiecznych idei. Z tej perspektywy historycznej Nadeżdin pozytywnie oceniał list Czaadajewa, który pozbawia wartości przeszłość Rosji. Innymi słowy, Nadeżdin uznał, że Rosjanie nadal nie mają prawdziwej tożsamości narodowej, gdyż ta powinna dążyć do wieczności Bożej poprzez stworzenie królestwa Bożego. Krytykował obywateli własnego kraju za ich intelektualny nawyk, dzięki któremu zawsze patrzyli na swoich sąsiadów wyłącznie na płaszczyźnie horyzontalnej, bez rozważania własnej idealnej przyszłości. W związku z tym chciał wstrząsnąć rosyjskim społeczeństwem poprzez publikację rosyjskiego tłumaczenia Listu filozoficznego Czaadajewa i wezwać ją do duchowego przebudzenia. Ponadto, w przeciwieństwie do kulturowej postawy wyższości krajów zachodnich, która została wyrażona w listach, zamierzał zwrócić uwagę na to, że każdy naród musi na swój sposób osiągnąć poziom powszechnej realizacji doskonałej idei ludzkości.Bibliografia
Баумейстер Х., Логика, пер. Я. Толмачев, Москва 1807.
Баумейстер Х., Метафизика, пер. Я. Толмачев, Санкт‑Петербург 1830.
Вопросы пункты бывшему издателю журнала Телескоп г. Надеждину, в: П. Я. Чаадаев, Избранные труды, Москва 2010, с. 605–627.
Голубинский Ф. А., Лекции по философии и умозрительной психологии, Санкт‑Петербург 2006.
Гаврюшин Н. К., Русское Богословие. Очерки и портреты, Нижний Новгород 2011.
Козмин Н. К., Николай Иванович Надеждин: жизнь и научно‑литературная деятельность 1804–1836, Санкт‑Петербург 1912.
Надеждин Н. И., Автобиография, в: Н. И. Надеждин, Сочинения в двух томах, т. 1, Санкт‑Петербург 2000, с. 33–49.
Надеждин Н. И., Европеизм и народность, в отношении к русской словесности, «Телескоп» 31 (1836), с. 5–60, 201–264.
Надеждин Н. И., Литературная критика. Эстетика, Москва 1972.
Надеждин Н. И., Метафизика Платонова, в: Н. И. Надеждин, Сочинения в двух томах, т. 2, Санкт‑Петербург 2000, с. 564–579.
Надеждин Н. И., Новые показания по чаадаевскому делу, в: П. Я. Чаадаев, Избранные труды, Москва 2010, с. 627–629.
Надеждин Н. И., Современное направление просвещения, «Телескоп» 1 (1831), с. 1–46.
Питирим (Чембулатов), История Рязанской духовной семинарии, Дзержинский 2003.
Титлинов Б. В., Духовная школа в России в XIX столетии, вып. 1, Вильна 1908.
Чаадаев П. Я., Философические письма, в: П. Я. Чаадаев, Полное собрание сочинений и избранные письма, т. 1, Москва 1991, с. 320–440.
Шпет Г. Г., Очерки развития русской философии, т. 1, Москва 2008.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Autorzy publikujący w czasopiśmie udzielają jego wydawcy zgody o następującej treści:
- Autor zachowuje autorskie prawa majątkowe do utworu, a jednocześnie udziela wydawcy czasopisma zgody na jego pierwszą publikację w wersji drukowanej i wersji online na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe oraz zgody na wykonywanie opracowań, w tym przekładów.
- Autor ma możliwość udzielania zgody niewyłącznej na opublikowanie utworu w wersji, która ukazała się w czasopiśmie (np. zamieszczenia go w repozytorium instytucjonalnym lub opublikowania w książce), wraz z informacją o jego pierwszej publikacji w czasopiśmie.
- Autor może umieścić swój utwór online (np. w repozytorium instytucjonalnym lub na swojej stronie internetowej) jeszcze przed zgłoszeniem utworu do czasopisma.