O relacji pomiędzy filozofią nauki a jurysprudencją w świetle problematyki naturalizacji prawa
DOI:
https://doi.org/10.15633/lie.800Słowa kluczowe:
naturalizacja prawa, filozofia nauki, teoria prawa, realizm prawny, wartość poznawczaAbstrakt
Artykuł dotyczy wybranych aspektów relacji pomiędzy współczesną filozofią prawa oraz filozofią nauki. Zagadnienie to wydaje się szczególnie istotne w świetle wzrostu znaczenia podejścia naturalistycznego w naukach prawnych, następującego w związku z dynamicznym rozwojem nauk o zachowaniu. Dzięki analizie ich osiągnięć możliwe jest spojrzenie z interesującej perspektywy na istotne zagadnienia rozważane w ramach filozoficznoprawnego dyskursu. Nurtem, którego przedstawiciele uznają badanie faktów za najistotniejszy element refleksji nad pojęciem prawa, jest realizm prawny. Konsekwencją prezentowanego przez niektórych jego przedstawicieli nacisku na szeroko rozumiane analizy empiryczne w jurysprudencji jest wzrost znaczenia problemów rozważanych przez filozofów nauki dla filozofii prawa. Kilka z nich zostało wskazanych w tekście.Bibliografia
Holmes O., The path of the law, „Harvard Law Review” 1987 vol. 10 no. 8.
Motyka K., Petrażycki Leon, [w:] Powszechna encyklopedia filozofii, Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu [wersja internetowa: http://www.ptta.pl/pef/pdf/p/petrazycki.pdf].
Petrażycki L., Wstęp do nauki prawa i moralności [w:] tenże, O nauce, prawie i moralności: pisma wybrane, Warszawa 1985.
Ross A., Tȗ-Tȗ, „Harvard Law Review” 1957 vol. 70.
Ross A., Directives and norms, London 1968.
Stelmach J., Sarkowicz R., Filozofia prawa XIX I XX wieku, Kraków 1999.
Hart H. L. A., Scandinavian realism, „The Cambridge Law Journal” 1959 vol. 17 no. 2.
Załuski W., Game theory in jurisprudence, Kraków 2013.
Bjarup J., The philosophy of scandinavian legal realism, „Ratio Juris” 2005 vol. 18.
Brożek B., Some remarks on the naturalization of law, Kraków 2010 (Studies in the Philosophy of Law, V).
Brożek B., Normatywność prawa. Szkic teorii (tekst dostępny na: http://biolawgy.files.wordpress.com/2010/06/normatywnosc.pdf).
Petrażycki L., O pobudkach postępowania i o istocie moralności i prawa, Warszawa 1924, s. 30–31.
Dalberg-Larsen J., Alf Ross and the sociology of law, „Scandinavian Studies In Law” 2005 vol. 48.
Leiter B., Naturalism In Legal Philosophy [w:] Stanford encyclopedia of philosophy, ed. E. N. Zalta, Stanford 2012, <http://plato.stanford.edu/entries/lawphil-naturalism/> (30.01.2014).
Llewellyn K., Some realism about realism: Responding to Dean Pound, „Harvard Law Review” 1931 vol. 44 no. 8.
Heller M., Przeciw fundacjonizmowi, [w:] tenże, Filozofia i wszechświat, Kraków 2006.
Reed B., How to think about fallibilism, „Philosophical Studies: An International Journal for Philosophy in the Analytic Tradition” 2002 vol. 107 no. 2.
Hawking S., Wielki Projekt, przeł. J. Włodarczyk, Warszawa 2011.
Haack S., Kolenda K., Two fallibilists in search of the truth, „Proceedings of the Aristotelian Society, Supplementary Volumes” 1977 vol. 51.
Popper K., Open society and its enemies, Princeton 2013.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2015 Marek Jakubiec
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.
W kwestii praw autorskich obowiązują następujące zasady:
1. Twórca oświadcza, że służą mu prawa autorskie do utworu i że nie są ograniczone w zakresie objętym niniejszym oświadczeniem oraz że utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza praw autorskich innych osób.
2. Twórca zezwala Uniwersytetowi Papieskiemu Jana Pawła II w Krakowie na nieodpłatne, niewyłączne i nieograniczone w czasie korzystanie z utworu, to jest:
- utrwalanie i zwielokrotnianie: wytwarzanie egzemplarzy utworu techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;
- obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których utwór utrwalono (wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy, publiczne wystawienie, wyświetlenie, a także publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym);
- włączenie utworu w skład utworu zbiorowego;
- udzielanie przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie sublicencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0)
3. Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie udostępnia utwór na Platformie Czasopism należącej do uczelni, na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0). Tym samym uprawnia wszystkich zainteresowanych do korzystania z utworu pod następującymi warunkami:
- zostanie podany autor i tytuł utworu,
- zostanie podane miejsce publikacji (tytuł czasopisma i adres internetowy do oryginalnie opublikowanego utworu).