Młodzież w oczach papieży na podstawie przemówień podczas Światowych Dni Młodzieży
DOI:
https://doi.org/10.15633/ps.1924Słowa kluczowe:
Jan Paweł II, Benedykt XVI, papież Franciszek, Światowe Dni Młodzieży, obraz współczesnej młodzieżyAbstrakt
Autor analizuje i komentuje treść przemówień papieży Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka wygłoszonych podczas trzynastu Światowych Dni Młodzieży. Ze względu na dużą liczbę papieskich wystąpień skupia się na przemówieniach podczas szczytowych spotkań. Autor chce odpowiedzieć na pytanie, jaki obraz współczesnej młodzieży przedstawiają w swych wystąpieniach papieże. W przemówieniach nie ma wprost opisu sytuacji młodzieży. Natomiast na podstawie poruszanej tematyki można pośrednio zorientować się, jakie zjawiska wśród młodzieży budzą nadzieję, a jakie niepokój. Ton papieskich wypowiedzi jest w większości wypadków pozytywny. Papieże widzą w młodzieży wiele dobrych cech, co budzi wielką nadzieję. Podkreślają konieczność nawiązywania przez młodych bliskich relacji z Chrystusem, budzenia wiary, która ma charakter osobistego spotkania z Bogiem. W świetle Ewangelii chcą uświadomić młodym pełną prawdę o człowieku, zwracają uwagę na sprawę prawidłowego rozumienia wolności, tłumaczą znaczenie Kościoła i relację chrześcijanina do Kościoła. Wreszcie akcentują dynamizm i entuzjazm młodzieży, zachęcają młodzież do podejmowania odpowiedzialności za misję ewangelizacyjną i apostolstwo.Bibliografia
Święty Jan Paweł II, Benedykt XVI, Franciszek, Do młodzieży (1979–2015). Listy, orędzia, przemówienia, homilie, Poznań 2015.
Benedykt XVI, Encyklika Deus caritas est.
Blachnicki F., Teologia pastoralna ogólna, Warszawa 2013.
Franciszek, Adhortacja Evangelii gaudium.
Jan Paweł II, List apostolski Novo millennio ineunte.
Jan Paweł II, Encyklika Redemptor hominis.
Przeciszewski M., Chrystus tak, Kościół nie?, http://www.deon.pl/religia/wiara-i-spoleczenstwo/art,20,chrystus-tak-kosciol-nie.html (01.08.2013).
Pobrania
Opublikowane
2017-02-01
Numer
Dział
Artykuły tematyczne
Licencja
Autorzy publikujący w czasopiśmie udzielają jego wydawcy zgody o następującej treści:
- Autor zachowuje autorskie prawa majątkowe do utworu, a jednocześnie udziela wydawcy czasopisma zgody na jego pierwszą publikację w wersji drukowanej i wersji online na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe oraz zgody na wykonywanie opracowań, w tym przekładów.
- Autor ma możliwość udzielania zgody niewyłącznej na opublikowanie utworu w wersji, która ukazała się w czasopiśmie (np. zamieszczenia go w repozytorium instytucjonalnym lub opublikowania w książce), wraz z informacją o jego pierwszej publikacji w czasopiśmie.
- Autor może umieścić swój utwór online (np. w repozytorium instytucjonalnym lub na swojej stronie internetowej) jeszcze przed zgłoszeniem utworu do czasopisma.