Działanie Ducha Świętego w życiu chrześcijanina na podstawie wybranych homilii św. Jana Chryzostoma
DOI:
https://doi.org/10.15633/ps.3384Słowa kluczowe:
św. Jan Chryzostom, Złotousty, homilia, Duch ŚwiętyAbstrakt
Święty Jan Chryzostom, który urodził się ok. 349 roku po Chrystusie, był jednym z najwybitniejszych kaznodziejów w historii Kościoła. W swoich homiliach koncentrował się na formacji moralnej chrześcijan. Uczynił to kosztem przepowiadania stricte doktrynalnego. Do dzisiaj zachowały się rozprawy Złotoustego z ówczesnymi herezjami, które podważały boskość Ducha Świętego oraz wystąpienia związane z uroczystością Pięćdziesiątnicy i Epifanii. Do jego wypowiedzi na temat Ducha Świętego należy zaliczyć także niektóre homilie katechetyczne oraz mowy przeciw Żydom, judaizantom i Hellenom. Dynamiczna retoryka oraz bezkompromisowość św. Jana Chryzostoma może być dla współczesnego homilety inspiracją w przygotowywaniu przepowiadania o Duchu Świętym.
Bibliografia
Chryzostom J., Mowy przeciw judaizantom i Żydom. Przeciwko Żydom i Hellenom, Kraków 2007.
Chryzostom J., Komentarz do Listu do Galatów, Kraków 2008.
Chryzostom J., Katechezy chrzcielne, Lublin 1993.
Kelly J.N.D., Złote usta. Jan Chryzostom, Bydgoszcz 2001.
Migne J. P., Patrologia Graeca, vol. 48, Paryż 1862, col. 735–748.
Migne J. P., Patrologia Greaca, vol. 49, Paryż 1862, col. 352–362.
Migne J. P., Patrologia Greaca, vol. 49, Paryż 1862, col. 363–372.
Migne J.P., Patrologia Greaca, vol. 50, Paryż 1862, col. 453– 464.
Starowiejski M., Antiocheńskie katechezy chrzcielne w IV wieku, w: J. Chryzostom, Katechezy chrzcielne, Lublin 1993, s. 5–11.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Autorzy publikujący w czasopiśmie udzielają jego wydawcy zgody o następującej treści:
- Autor zachowuje autorskie prawa majątkowe do utworu, a jednocześnie udziela wydawcy czasopisma zgody na jego pierwszą publikację w wersji drukowanej i wersji online na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe oraz zgody na wykonywanie opracowań, w tym przekładów.
- Autor ma możliwość udzielania zgody niewyłącznej na opublikowanie utworu w wersji, która ukazała się w czasopiśmie (np. zamieszczenia go w repozytorium instytucjonalnym lub opublikowania w książce), wraz z informacją o jego pierwszej publikacji w czasopiśmie.
- Autor może umieścić swój utwór online (np. w repozytorium instytucjonalnym lub na swojej stronie internetowej) jeszcze przed zgłoszeniem utworu do czasopisma.